Racibórz wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie

smog dym
Zdjęcie poglądowe. Fot. unsplash.com

Niechlubnym liderem pod względem zgonów z powodu smogu w Europie jest Polska –  udział wynosi 23,8%, co przekłada się na 93 842 śmierci rocznie.

Badania opublikowane w czasopiśmie „Environmental Research” pokazują, że z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera rocznie ponad 8,7 mln ludzi na świecie. Według autorów badania niechlubnym liderem pod względem śmierci z powodu smogu w Europie jest Polska. Udział zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza wynosi 23,8%, co przekłada się na 93 842 zgonów rocznie. Jeszcze w 2019 r. podawano, że przez smog rocznie umiera 45 tys. Polaków.

- reklama -

Dane opublikowane w czasopiśmie niemal pokrywają się z wynikami rankingu IQair, szwajcarskiej firmy specjalizującej się w systemach oczyszczania powietrza. Zbadali oni, w których miastach norma zanieczyszczeń PM2,5 jest najbardziej przekroczona. W europejskim zestawieniu na pierwszym miejscu znalazło się Orzesze w woj. śląskim – średnia 44,1 mikrogramów/m³ – w styczniu, listopadzie i grudniu osiągając rekordowe pomiary odpowiednio: 92,9, 81,5 i 96,3 ng/m³. W kolejnych trzech miesiącach wyniki były niewiele lepsze. Jedynie w lipcu poziom zanieczyszczenia mieścił się w normie WHO, która dla pyłu PM2,5 wynosi 0-10 ng/m³.

W czołowej pięćdziesiątce znalazło się jeszcze siedem innych polskich miast. Na 14. miejscu rankingu uplasowała się miejscowość Goczałkowice-Zdrój (średnia 33,6 ng/m³), na 23. miejscu Ksawerów (28,7 ng/m³), na 37. Racibórz (24,9 ng/m³), na 38. Bielsko-Biała (24,7 ng/m³), na 40. Zgierz (24,5 ng/m³), na 44. Olbrachcice (24.1 ng/m³), a na 49. miejscu znalazła się Dębica ze średnim odczytem zanieczyszczenia powietrza wynoszącym 22,9 ng/m³. Oprócz Polski najgorsze powietrze jest także we Włoszech i na Bałkanach.

Ze światowego rankingu wynika, że największa chmura smogu unosi się nad chińskim miastem Hotan. W Azji oprócz Chin przodują Indie i Pakistan. Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast tylko trzy nie znajdują się w tych państwach. W światowym zestawieniu Orzesze znalazło się na 152. miejscu, przed Hapur z Indii i za Huayin z Chin.

540 dużych miast ze 182 krajów na całym świecie przeanalizowała także firma Smart Air, tworząc ranking „25 najbardziej zanieczyszczonych miast świata 2020 r.”. Na pierwszym miejscu plasuje się miejscowość Ghaziabad w Indiach, na drugim Lahore w Pakistanie, na trzecim Delhi. Spośród 25 najbardziej zanieczyszczonych dużych miast świata dziewięć znajdowało się w Chinach, a siedem w Indiach. Z Polskich miast Katowice znalazły się na 189. pozycji (59,95 ng/m³), Tarnów na 199. (58,31 ng/m³) i Warszawa na 210. (56,62 ng/m³).

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. i tak trzymać ;najważniejsze jest lodowisko,park kulturowy,tarasy nad odrą a zanieczyszczenie powietrza samo zniknie.portowy,plagiator i reszta sekty wybrała dla raciborzan to co najbardziej im potrzebne.powietrze czyste nikomu nie jest potrzebne?głupota i arogancja tych prostaków przeraża.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here