Syryjczycy ukryci w ciężarówce zakończyli nielegalną podróż w Raciborzu

straz graniczna syria
Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy z Czech do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwoje Syryjczyków, którzy przyjechali z Czech ukryci w naczepie samochodu ciężarowego.

15 kwietnia Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej otrzymali informację od dyżurnego miejscowej policji, że na terenie Agencji Celnej w Raciborzu, w jednym z samochodów ciężarowych, mogą znajdować się nielegalni migranci. Kierowca tira w obecności przybyłych na miejsce funkcjonariuszy Straży Granicznej z PSG w Rudzie Śląskiej oraz policji otworzył naczepę tira. W środku oprócz przewożonego ładunku znajdowali się kobieta i mężczyzna. Cudzoziemcy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium RP i przebywali na terenie kraju nielegalnie, w związku z czym zostali zatrzymani. W trakcie wykonywania czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że są to obywatele Syrii.

- reklama -

Cudzoziemcom przedstawiono zarzut przekroczenia granicy z Czech do Polski wbrew przepisom przy użyciu podstępu polegającego na ukryciu się w naczepie samochodu ciężarowego. Oboje przyznali się do zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddali się karze pozbawienia wolności na trzy miesiące z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby dwóch lat.

17 kwietnia Syryjczyków przekazano w ramach readmisji uproszczonej Republice Czeskiej. Wskazany tryb przekazywania cudzoziemców reguluje umowa pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej i Rządem Republiki Czeskiej zawarta w 1993 r. Na jej podstawie można przekazać cudzoziemca do Republiki Czech, jeżeli nielegalnie przekroczył on granicę czesko-polską. Jednakże zastosowanie readmisji uproszczonej jest możliwe, jeżeli od nielegalnego przekroczenia granicy czesko-polskiej nie upłynęło 48 godzin, strona polska o to wystąpi, a strona czeska zgodzi się przyjąć bez dodatkowych formalności osoby, które z jej strony przekroczyły nielegalnie granicę państwową.

fot. ŚlOSG
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here