Spotkanie autorskie z Martą Fox w raciborskiej bibliotece [WIDEO]

marta fox
Uczestnicy spotkania poznali ciekawe i zabawne anegdoty z życia autorki, dowiedzieli się także, jak pandemia wpłynęła na życie pisarki i jak tzw. „leżing” pozwolił jej odkryć nowe zainteresowania

Podczas wirtualnego spotkania Marta Fox opowiedziała o swoich najnowszych książkach, ale także o osobistej, 30-letniej historii pisarstwa.

Katowiczanka. Poetka, powieściopisarka, eseistka. Autorka ponad 40 książek. Mistrzyni literatury „dla kobiet” i popularna pisarka dla młodzieży – Marta Fox była gościem spotkania online zorganizowanego 21 kwietnia przez raciborską bibliotekę.

- reklama -

Podczas wirtualnego spotkania Marta Fox opowiedziała o swoich najnowszych książkach, ale także o osobistej, 30-letniej historii pisarstwa. O życiu wśród książek i domowych bibliotekach. O książkach, które polubiła i wywarły na nią wpływ – jak powieści Cortazara, które dawniej zrewolucjonizowały jej życie. Jak kształtował się styl jej książek i dlaczego każdy pisarz powinien pozostać sobą.

Uczestnicy spotkania poznali ciekawe i zabawne anegdoty z życia autorki, dowiedzieli się także, jak pandemia wpłynęła na życie pisarki i jak tzw. „leżing” pozwolił jej odkryć nowe zainteresowania np. Internetem.

W dalszej części spotkania padły pytania o trudne tematy, jak miłość, samotność i erotyka, do których autorka wielokrotnie nawiązuje w swoich opowiadaniach. Przy tej okazji autorka opowiedziała o zbiorze opowiadań „Kobiety winne grzechu”, który stanowi portret kobiet i obyczajowości na przestrzeni ostatnich 30 lat. A co skłoniło Martę Fox do pisania dla młodzieży? Była to chęć przezwyciężania tabu, gdy młodzi ludzie nie akceptują już hipokryzji i „zamiatania pod dywan”.

Pod koniec spotkania autorka wyjaśniła, dlaczego upiecze szarlotkę lub postawi piwo każdej osobie, która zada jej pytanie o książkę „Wielkie ciężarówki wyjeżdżają z morza”. Przeczytała również fragmenty poezji z książki „Święta Rito Przebaczająca”.

Zapis spotkania:

Powieści Marty Fox to bestsellery wydawane nieprzerwanie od ponad 20 lat. Poezja Marty Fox tłumaczona była na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski, francuski. Wielką popularność zdobyły jej poetyckie modlitwy do św. Rity. Dwukrotnie nagrodzona przez International Board on Books for Young People. Otrzymała Złoty Telefon, odznaczenie „Niebieskiej Linii”, Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, dwukrotne Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej, Nagrodę Hanysa, Nagrodę Kobieta Humanitas, odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice i tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego.

Spotkanie z Martą Fox zorganizowane zostało przez Filię nr 2 na Ostrogu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here