Ciąża a szczepienie przeciw COVID-19. Co mówią badania?

ciaza
Fot. unsplash.com

Kobiety w ciąży, które chorują na COVID-19, są narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby i zgonu, mogą być też bardziej narażone na niekorzystne skutki ciąży takie jak poród przedwczesny.

Podawanie szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 nie wydaje się wiązać z istotnym ryzykiem dla kobiety w ciąży ani dla jej dziecka – tak wynika z badań, których wyniki publikuje “New England Journal of Medicine”.

- reklama -

Pierwszymi szczepionkami dostępnymi w Stanach Zjednoczonych były szczepionki mRNA firm Pfizer-BioNTech i Moderna. Kobiety w ciąży zostały wykluczone z badań klinicznych poprzedzających zezwolenie Food and Drug Administration na ich stosowanie, a w momencie wydania pozwolenia dostępne były dostępne tylko ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania tych szczepionek w czasie ciąży – dotyczyły kobiet, które były w nieświadomej ciąży, kiedy przystępowały do badań.

Kobiety w ciąży, które chorują na COVID-19, są narażone na zwiększone ryzyko ciężkiej choroby i zgonu w porównaniu z osobami w wieku rozrodczym, które nie są w ciąży. Mogą być też bardziej narażone na niekorzystne skutki ciąży takie jak poród przedwczesny w porównaniu ze zdrowymi kobietami w ciąży. Dlatego instytucje takie jak Centers for Disease Control and Prevention i Advisory Committee on Immunization Practices we współpracy z American College of Obstetricians and Gynecologists oraz American Academy of Pediatrics wydały wytyczne wskazujące, że szczepionek przeciwko COVID-19 nie należy odmawiać kobietom w ciąży.

Aby wstępnie ocenić bezpieczeństwo stosowania szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 u kobiet w ciąży, zespół doktora Toma Shimabukuro z Centers for Disease Control and Prevention przeanalizował dane zebrane pomiędzy 14 grudnia 2020 r. a 28 lutego 2021 r. z trzech amerykańskich systemów monitorowania bezpieczeństwa szczepień („v-safe after vaccination health checker”, „v-safe pregnancy registry” oraz “Vaccine Adverse Event Reporting System” VAERS). Te dobrowolne systemy oparte są na aplikacjach na smartfony. Łącznie, jako będące w ciąży, zidentyfikowano 35 691 uczestniczek badań w wieku od 16 do 54 lat, które otrzymały zastrzyki Moderna lub Pfizer-BioNTech.

Ból w miejscu wstrzyknięcia zgłaszany był częściej przez ciężarne niż przez kobiety niebędące w ciąży, rzadsze natomiast były bóle głowy, bóle mięśni, dreszcze i gorączka. Spośród 3958 uczestniczek zapisanych do dwóch wspomnianych dobrowolnych rejestrów ciąż „v-safe”, u 827 ciąża już zakończyła się, z czego w 115 przypadkach (13,9%) doszło do utraty ciąży, a w 712 (86,1%) do urodzenia żywego dziecka. Niekorzystne dla noworodków skutki obejmowały poród przedwczesny (9,4%) i oraz wielkość dziecka zbyt małą w stosunku do wieku ciążowego (w 3,2%). Nie odnotowano zgonów noworodków. Spośród 221 zdarzeń niepożądanych związanych z ciążą zgłoszonych do VAERS najczęściej zgłaszanym zdarzeniem było poronienie samoistne (46 przypadków).

Obliczone proporcje niekorzystnych wyników dotyczących noworodków i ciąży u kobiet zaszczepionych przeciwko COVID-19, które przeszły pełną ciążę, były jednak podobne do przypadków odnotowanych w badaniach z udziałem kobiet w ciąży, które przeprowadzono przed pandemią. Jak zaznaczają autorzy, konieczne są jednak dalsze obserwacje długoterminowe, w tym obserwacja dużej liczby kobiet zaszczepionych we wcześniejszej fazie ciąży, aby uzyskać informacje na temat wyników dotyczących matek, przebiegu ciąży i niemowląt.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here