Obwodnica Raciborza gotowa w lutym 2022 r. Jakie będą kolejne etapy?

budowa
Spotkanie w sprawie budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna

Trwająca budowa raciborskiego odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu to tylko jeden z kilku etapów pozostałych do realizacji w ramach większego zadania, jakim jest budowa Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna.

5 maja w Rydułtowach odbyło się spotkanie włodarzy gmin zainteresowanych kontynuacją budowy Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna z senator Ewą Gawędą i wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą. Lokalne władze samorządowe oprócz starosty raciborskiego Grzegorza Swobody reprezentowali włodarze gmin: Raciborza – Dariusz Polowy i Dominik Konieczny, Rydułtów – Marcin Połomski, Gaszowic – Paweł Bugdol, Lysek – Grzegorz Gryt, Kornowaca – Grzegorz Niestrój i Rudnika – Piotr Rybka.

- reklama -

Ustalono, że po zakończeniu budowy niespełna ośmiokilometrowego odcinka drogi od Rudnika do ul. Piaskowej w Raciborzu należy przystąpić do realizacji dalszych etapów budowy RDRP. Budowa raciborskiego odcinka, będącego jednocześnie wschodnią obwodnicą Raciborza, zakończy się w lutym przyszłego roku. Wartość zadania to niemal 300 mln zł.

Kolejnym przewidzianym do realizacji etapem ma być ponad dwukilometrowy odcinek od ul. Sportowej w Rybniku do Radoszów w ciągu DW 935 (gmina Rydułtowy). Następnie odcinek do ul. Pstrązkiej (gmina Kornowac), a w ostatniej kolejności niespełna 10 km odcinek łączący Kornowac z ul. Piaskową w Raciborzu.

Trwają prace w zakresie dokumentacji projektowej dla tych odcinków. Wykonano już m.in. wielowariantową koncepcję przebiegu całej trasy, raport o oddziaływaniu na środowisko i audyt bezpieczeństwa ruchu. Gotowe są projekty budowlane, w trakcie opracowywania jest dokumentacja geodezyjna i projekty wykonawcze. Rozwiązania wymaga m. in. problem kolizji przebiegu drogi z linią kolejową 176 relacji Markowice – Olza.

Wartość etapów, które czekają jeszcze na realizację, szacuje się na blisko 700 milionów złotych (poziom cen z 2016 r.). Kluczowe jest więc pozyskanie finansowania. Jeszcze w maju odbędzie się spotkanie grupy roboczej o której reaktywacji postanowiono w czasie wczorajszego spotkania. Marszałek Wojciech Kałuża przyjął także zaproszenie prezydenta Dariusza Polowego do Raciborza. Celem planowanego w najbliższym czasie spotkania będzie wizytacja na budowie raciborskiego odcinka Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna.

fot. Starostwo Powiatowe w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here