Co trzeci Polak nie chce się szczepić przeciw COVID-19

koronawirus szczepienia
Fot. freepik.com

33,6% badanych przyznało, że nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19. Wśród osób deklarujących chęć zaszczepienia 62,4% obawia się niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Do tej pory w Polsce wykonano 13 764 238 szczepień przeciw COVID-19, a w pełni zaszczepionych jest 3 671 671 osób. Szczepienia przyspieszyły, jednak wiele osób nie zamierza wziąć w nich udziału. W sondażu przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat 33,6% badanych przyznało, że nie zamierza zaszczepić się przeciw COVID-19. 14,6% ankietowanych otrzymało już co najmniej jedną dawkę szczepionki, a 51,8% oczekuje na swoją kolej.

- reklama -

92,4% pytanych osób z grupy pozytywnie nastawionej do szczepień i deklarującej chęć zaszczepienia chce mieć możliwość wyboru preparatu, jakim były lub będą szczepione. Jakie są najbardziej pożądane? 58,2% badanych chciałoby się zaszczepić preparatem firmy Pfizer, na drugim miejscu – 15,5% – jest Moderna, a na trzecim – 12,9% – Johnson & Johnson. Najmniej chętnie Polacy podchodzą do szczepionki firmy AstraZeneca – na ten preparat zdecydowałoby się jedynie 4,9% uczestników badania. Z kolei dla 7,8% rodzaj i producent szczepionki nie mają znaczenia.

– Z punktu widzenia epidemiologicznego Pfizer i Moderna rzeczywiście wydają się bardziej skuteczne, natomiast na ten moment moim zdaniem nie powinniśmy mieć możliwości wyboru szczepionki, bo spowolni to cały proces i doprowadzi do segregacji na lepszych i gorszych. W tym momencie potrzebujemy jak najszybciej uchronić jak największą liczbę osób przed ciężką chorobą i śmiercią. Osobiście wziąłbym szczepionkę, która w danym momencie będzie dostępna – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalista w zakresie mikrobiologii i wirusologii.

Podczas badań uczestnicy zostali również zapytani o to, co jeszcze poza producentem miałoby dla nich znaczenie przy wyborze szczepionki. 81,8% stawia na szczepionki stworzone na podstawie formuły mRNA. Istotnym wyznacznikiem wyboru formuły szczepionki dla 72,2% respondentów chcących się szczepić jest grupa wiekowa, do której należą, a dla 61,2% krótszy odstęp między dawkami.

Wśród osób deklarujących chęć zaszczepienia i tych, które uzyskały już szczepionkę, 62,4% obawia się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Najczęściej wskazywali oni na zakrzepy – 65,6%, następnie okresowe pogorszenie samopoczucia związane z bólem głowy, mięśni, podwyższoną temperaturą – 62% lub wystąpienia reakcji alergicznej na składnik szczepionki, miejscowego obrzęku, zaczerwieniania itd. – 41%. Obawę wśród ankietowanych – 40,5% – wzbudza również ryzyko nasilenia objawów innych chorób.

Dlatego też aż 63,1% ankietowanych, którzy zamierzają się szczepić, chce skontrolować aktualny stan zdrowia przed przyjęciem szczepionki przeciw COVID-19.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here