Centrum Raciborza pięknieje. Skwer Bractw Strzeleckich w nowej odsłonie

Skwer
Lokalizacja skweru obok miejsca po byłej Bramie Opawskiej podkreśla historyczną działalność Bractw Strzeleckich.

Latem, jeśli tylko pozwolą na to warunki epidemiczne, bractwo planuje uroczyste otwarcie skweru połączone z intronizacją nowego króla kurkowego i inauguracją muzealnej wystawy poświęconej historii bractwa.

Prace jeszcze trwają, ale efekty widać na pierwszy rzut oka. Skwer położony u zbiegu ulic Gimnazjalnej i Długiej od roku nosi nazwę Skweru Bractw Strzeleckich. Zdecydowała o tym na wniosek Raciborskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego jednogłośnie Rada Miasta w XV rocznicę wznowienia działalności przez raciborskich braci kurkowych. Zobacz również: Skwer Bractw Strzeleckich w Raciborzu. Gdzie powstanie? 

- reklama -

W ramach realizowanej przez miasto przebudowy ul. Gimnazjalnej teren ten zyskał nową aranżację. Nowością są nie tylko nasadzenia, ale także głaz narzutowy. – To kamień pamięci braci kurkowych – tłumaczy hetman raciborskiego bractwa Józef Pluta. – Głaz podarowany nam został przez jednego z naszych braci Zbigniewa Woźniaka i pochodzi z większej kolekcji głazów znajdującej się w Pałacu w Wojnowicach – mówi Józef Pluta.

Tuż obok niego wkrótce stanie armata Ludmiła. Dotąd mogliśmy ją podziwiać w Parku Zamkowym. – „Ludmiła” nie do końca szczęśliwie stojąc po drugiej stronie Odry skierowana była w stronę miasta – uważa Józef Pluta. – Stąd decyzja o jej przeniesieniu w bardziej odpowiednie miejsce. Chodzi o to, by broniła, a nie była wycelowana w Racibórz. Ważąca 300 kg replika XVIII-wiecznego działa jest w tej chwili poddawana konserwacji. Chcemy, aby dzięki naszym działaniom skwer stał się jednym z punktów turystycznych wycieczek na proponowanym przez nas szlaku historycznym prowadzącym przez ścisłe centrum Raciborza – mówi hetman Józef Pluta.

Lokalizacja skweru obok miejsca po byłej Bramie Opawskiej podkreśla historyczną działalność Bractw Strzeleckich. Nadanie imienia temu zielonemu zakątkowi jest formą uhonorowania zasług kurkowych braci. Ma podkreślać obywatelski, obronny i kulturowy wkład działających na przestrzeni wieków w Raciborzu Bractw. Na skwerze stanie tablica opisująca dzieje raciborskich bractw strzeleckich. Tablicę informacyjną zyska też armata oraz głaz, który ozdobiony zostanie emblematem strzeleckim. To pozwoli podnieść świadomość obywatelską i historyczną mieszkańców Raciborza i Ziemi Raciborskiej.

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here