Szybsze luzowanie obostrzeń. Kina, siłownie i restauracje otwarte wcześniej

silownia
Fot. unsplash.com

Mateusz Morawiecki oprócz zmian w harmonogramie odmrażania gospodarki zapowiedział także szczepienia 16- i 17-latków.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany w luzowaniu obostrzeń. – Zdecydowaliśmy się dokonać drobnych korekt planu na maj, który obowiązuje. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, instytucji kultury o jeden tydzień, a dokładnie – o osiem dni, na 21 maja, tak, by w reżimie sanitarnym można było wcześniej te działy życia społeczno-gospodarczego uruchamiać – zapowiedział. Poinformował także o uruchomieniu dzień wcześniej niż zakładano – 28, a nie 29 maja – branż, które najdłużej cierpią z powodu lockdownu: branży sportowej, czyli klubów fitness, siłowni i basenów oraz branży gastronomicznej.

- reklama -

Szef rządu zapowiedział także przekazanie jednorazowego dodatku dla personelu niemedycznego w wysokości 5 tys. zł.

Mateusz Morawiecki poruszył także temat szczepień młodzieży. – W ślad za badaniami firmy Pfizer, które potwierdzają możliwość szczepienia 16- i 17-latków, chcemy już wkrótce udostępnić możliwość szczepienia dla tej części społeczeństwa. To bardzo ważne, ponieważ w jakimś sensie epidemia opiera się na funkcjach statystycznych. Im większa część populacji jest zaszczepiona, tym szybciej osiągniemy odporność zbiorową – powiedział.

Nieoficjalnie wiadomo, że rejestracja dla nastolatków ruszy 17 maja. Wymagana do tego będzie zgoda rodzica. By móc zapisać się na szczepienie, trzeba będzie mieć skończone 16 lat.

Jak wygląda więc harmonogram luzowania obostrzeń w maju? 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych. Obłożenie w transporcie zbiorowym może wynosić od tego dnia 100% miejsc siedzących lub 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. W restauracjach można będzie korzystać z ogródków na świeżym powietrzu, przy czym zajęty będzie mógł być co drugi stolik w odległości co najmniej 1,5 m. Uruchomione mogą być też wtedy na świeżym powietrzu kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie – przy maksymalnym obłożeniu 50%. Również domy i ośrodki kultury, świetlice mogą prowadzić działalność edukacyjną i animacyjną na otwartym powietrzu, przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Od soboty będą mogły działać obiekty sportowe na świeżym powietrzu – maks. 25% publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi mogą się odbywać przy zachowaniu limitu 150 osób.

21 maja zaczną działać kina, projekcje filmowe, teatry, opery, filharmonie – przy maksymalnym obłożeniu 50% widowni, w reżimie sanitarnym i bez możliwości spożywania jedzenia i napojów. Działalność edukacyjną i animacyjną w pomieszczeniach wznowią domy i ośrodki kultury, świetlice, instytucje kultury. Uruchomione zostaną też parki rozrywki na świeżym powietrzu – przy obłożeniu 50%.

Od 28 maja restauracje i bary będą mogły przyjmować gości we wnętrzu lokalu przy maksymalnym obłożeniu 50%. Imprezy okolicznościowe, jak wesela i komunie we wnętrzach lokali będa mogły się odbywać przy zachowaniu limitu 50 gości (nie wlicza się do tej liczby osób zaszczepionych. Nastąpi otwarcie krytych obiektów sportowych, basenów dla wszystkich, przy 50% obłożeniu obiektu. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą mogły się odbywać przy udziale maksymalnie 250 osób. Siłownie, kluby fitness, solaria także wrócą do działania, z zachowaniem limitu 1 osoba na 15m2 i w reżimie sanitarnym.

29 maja w szkołach podstawowych i średnich wróci edukacja stacjonarna dla wszystkich uczniów, w reżimie sanitarnym, który obejmie wietrzenie sal na przerwach i dezynfekcję placówek w weekendy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here