Do Czech z Polski 22 dni po pierwszej dawce szczepionki przeciw COVID-19

praga czechy
Praga

Potwierdzenie szczepienia u turystów z sąsiednich krajów będzie również uznawane np. w przypadku korzystania z usług, które zostaną otwarte w Czechach.

Do Czech z Polski, Słowacji, Niemiec, Austrii, Węgier i Słowenii oraz z krajów o niskim ryzyku zakażenia koronawirusem będzie można przyjechać już 22 dni po pierwszej dawce szczepionki przeciw COVID-19 lub 14 dni w przypadku szczepionki jednodawkowej. Poinformowało o tym czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także po posiedzeniu rządu minister zdrowia Adam Vojtěch. Potwierdzenie szczepienia u turystów z tych sześciu krajów i Chorwacji będzie również uznawane np. w przypadku korzystania z usług, które zostaną otwarte w Czechach.

- reklama -

31 maja w Czechach zostaną otwarte wnętrza restauracji, basenów czy klubów. Przy wejściu wymagany będzie negatywny wynik testu na koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu albo przejściu COVID-19.

Minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek oświadczył później na Twitterze, że zaszczepione osoby z Izraela, Australii, Tajlandii, Nowej Zelandii, Singapuru i Korei Południowej również będą mogły korzystać od wtorku z turystyki oraz hoteli i restauracji w Czechach. Kraje te należą do obszarów o niskim ryzyku infekcji.

Zasady podróżowania zaszczepionych Czechów za granicę różnią się w zależności od kraju. – Na przykład wjazd na Węgry jest możliwy od razu po pierwszej dawce, ale Niemcy wymagają zaświadczenia o pełnym szczepieniu, od którego minęło co najmniej 14 dni – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Negocjacje jednak jeszcze się nie zakończyły. Kulhanek zapowiedział, że już wkrótce po pierwszej dawce szczepionki powinno być możliwe swobodne podróżowanie Czechów do Chorwacji.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj