Kto nie jest potrzebny na rynku pracy?

kogo nie potrzebuje rynek pracy

Pandemia koronawirusa sprawiła, że maleje zapotrzebowanie na niektóre zawody.

- reklama -

Pandemia przyczyniła się do zmian na rynku pracy. Sektory, które ulegają rozwojowi i w których niezbędni są specjaliści szybciej wracają na właściwe tory. W obliczu pandemii 35 proc. firm decyduje się na przyspieszenie decyzji o cyfryzacji i automatyzacji, zaś z tą decyzją wstrzymuje się 17 proc. W przypadku Polski proporcje te różnią się nieco mniej- 27 proc. przyspiesza tą decyzję, zaś 21 proc. póki co się wstrzymuje.

Sceptycznie wobec automatyzacji

Raport Manpower Group „Rewolucja umiejętności” wskazuje że Polacy w większości analizowanych sektorów wstrzymują się z decyzją o automatyzacji. Wyjątkiem jest sektor produkcji przemysłowej, gdzie to tempo ma zostać przyspieszone.

Raport ukazał również w jaki sposób automatyzacja zmieni zatrudnienie w firmach poprzez określenie procentowej prognozy netto, będącej różnicą między odsetkiem firm planujących wzrost zatrudnienia, a tymi którzy prognozują redukcję etatów w wyniku automatyzacji.

W 2018 roku przedsiębiorstwa z branży administracji odnotowały wynik -9 proc, a obecnie wynik wynosi +6 proc., finanse i księgowość w 2018 roku -4, zaś obecnie 0, w HR w 2018 roku wyniosło -3, zaś 0 obecnie, IT w 2018 roku +5 proc, obecnie zaś +25 proc, natomiast w przypadku produkcji i wytwarzania +7 w 2018 r., zaś + 27 proc. teraz.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj