Cała Polska w strefie zielonej na epidemicznej mapie UE

koronawirus podroze
Fot. freepik.com

Dzięki aktualizacji mapy wszyscy podróżujący z Polski do Chorwacji są zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy.

Cała Polska znalazła się w strefie zielonej na mapie Rady Europejskiej, która w związku z pandemią wydała zalecenia dotyczące swobodnego przepływu osób oparte na poziomie zakażeń w poszczególnych krajach. Epidemiczną mapę dotyczącą swobodnego przepływu osób opracowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

- reklama -

Strefa zielona oznacza, że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 50, a wskaźnik pozytywnych testów jest poniżej 4% lub że 14-dniowy wskaźnik nowych zakażeń jest mniejszy niż 75, a wskaźnik pozytywnych testów – mniejszy niż 1%. W Polsce obecnie wskaźnik wynosi 14,03. W strefie zielonej znalazły się też w całości lub w większości m.in. Czechy, Niemcy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Finlandia, Islandia, Norwegia i Włochy. Kraje, w których sytuacja epidemiczna jest wciąż niepokojąca, oznaczono kolorem czerwonym.

Z założenia mapa epidemiczna ECDC miała pomagać państwom członkowskim UE przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu ograniczeń podróży. Teoretycznie każda osoba, która posiada świadectwo pełnego zaszczepienia lub przeszła COVID-19 albo ma ważne potwierdzenie negatywnego wyniku i dodatkowo pochodzi z państwa oznaczonego kolorem zielonym, nie powinna mieć żadnych ograniczeń przy podróżowaniu po Europie. Jednak nie wszystkie kraje jeszcze stosują tę zasadę, dlatego przed wyjazdem zawsze zależy sprawdzać wytyczne danego kraju.

Dzięki aktualizacji mapy od 18 czerwca wszyscy podróżujący z Polski do Chorwacji są zwolnieni z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu na COVID-19 przy przekraczaniu granicy, jeśli nie wykazują oznak choroby i nie mieli bliskiego kontaktu z osobą chorą. – Wszyscy goście przyjeżdżający bezpośrednio z krajów i/lub regionów Unii Europejskiej lub krajów i/lub regionów strefy Schengen oraz krajów stowarzyszonych ze strefą Schengen, które obecnie znajdują się na tzw. zielonej liście Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), będą mogli wjechać na terytorium Republiki Chorwacji na takich samych warunkach jak przed wystąpieniem COVID-19 – podała w komunikacie Chorwacka Wspólnota Turystyczna.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj