Ponad 99% nowych zgonów w USA to osoby niezaszczepione

koronawirus
Fot. freepik.com

Z badań na temat efektywności szczepionek mRNA firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna w tzw. świecie rzeczywistym wynika, że po pełnym cyklu szczepień ochrona przed zakażeniem wynosi 91%, a 81% w przypadku osób zaszczepionych jedną dawką.

Czołowy amerykański ekspert od chorób zakaźnych dr Anthony Fauci poinformował, że 99,2% wszystkich nowych zgonów na COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych. Jego wypowiedź przekazała stacja telewizyjna NBC. – To naprawdę przykre i tragiczne, że większości tych śmierci można było uniknąć, zapobiec im – oświadczył Fauci. Lekarz ubolewał nad faktem, że niektórzy ludzie nie chcą się szczepić z pobudek ideologicznych. Zauważył, że państwo ma narzędzia, by przeciwdziałać pandemii. – Dlatego apeluję, by odłożyć na bok wszystkie różnice i zdać sobie sprawę, że wspólnym wrogiem jest wirus – powiedział.

- reklama -

Amerykańska Akademia Pedatrii informowała z kolei, że coraz wyższy odsetek przypadków koronawirusa przypada na dzieci. Rok temu tylko 2% zakażeń dotyczyło dzieci. Pod koniec maja stanowiły one już 24 proc. nowych infekcji.

Tymczasem w prestiżowym czasopiśmie medycznym „NEJM” ukazały się badania na temat efektywności szczepionek mRNA firm Pfizer/BioNTech oraz Moderna w tzw. świecie rzeczywistym. Wynika z nich, że po pełnym cyklu szczepień ochrona przed zakażeniem wynosi 91% oraz 81% w przypadku osób zaszczepionych jedną dawką.

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych wzięło udział 3975 pracowników ochrony zdrowia. U 204 z nich wykryto zakażenie SARS-CoV-2, pięć było w pełni zaszczepionych (minimum 14 dni po przyjęciu drugiej dawki). 11 osób było częściowo zaszczepionych (minimum 14 dni po pierwszej dawce i mniej niż 14 dni po drugiej dawce). 156 osób nie było zaszczepionych, 32 osoby miało nieokreślony status szczepienia (mniej niż 14 dni po przyjęciu pierwszej dawki). Na podstawie wyników ustalono, że skorygowana skuteczność szczepionek wyniosła 91% dla w pełni zaszczepionych oraz 81% dla częściowo zaszczepionych.

Wśród osób zaszczepionych dodatkowo zaobserwowano niższy o 40% ładunek (ilość) wirusowego RNA. Ryzyko epizodów gorączkowych było niższe o 58%, a czas trwania choroby (liczony jako dni spędzone w łóżku) był krótszy o niemal 2,5 dnia.

Public Health England opublikowało natomiast nową analizę dotyczącą skuteczności szczepionek przeciwko COVID-19 w przypadku wariantu Delta. Okazuje się, że preparaty firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca w ponad 90% zapobiegają konieczności hospitalizacji w przypadku zakażenia tą mutacją.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj