Park kulturowy w Raciborzu: Pszczyński rynek inspiracją

pszczyna
Na zdjęciu: pszczyńska miejska konserwator zabytków Beata Sarnecka-Uziałko, architekt miejski Raciborza Ewa Klimaszewska, I Zastępca Burmistrza Pszczyny Barbara Sopot-Zembok, raciborska miejska konserwator zabytków Maria Olejarnik oraz naczelnik wydziału urbanistyki i architektury Anna Krzystolik. Fot. UM Racibórz

Pszczyński rynek jest przykładem przestrzeni, w której z sukcesem wprowadzono drzewa w gruncie w centrum miasta. Teraz może się stać inspiracją do projektu „nowego” rynku w Raciborzu.

Miasto Racibórz w grudniu 2019 r. przystąpiło do prac nad utworzeniem parku kulturowego. Głównym celem podjętych działań jest podwyższenie świadomości o posiadanym bogatym dziedzictwie ponad ośmiowiekowego Raciborza oraz współodpowiedzialności wszystkich mieszkańców za publiczną przestrzeń miasta.

- reklama -

7 lipca przedstawicielki zespołu ds. parku kulturowego Urzędu Miasta w Raciborzu – Ewa Klimaszewska i Maria Olejarnik – w ramach wymiany doświadczeń spotkały się z przedstawicielkami Urzędu Miejskiego w Pszczynie, gdzie również trwają prace nad utworzeniem parku kulturowego.

Zaprezentowane zostały pszczyńskie sukcesy w próbach uporządkowania przestrzeni miejskiej w centrum – w Pszczynie w 2018 r. weszło w życie zarządzenie dotyczące zasad działania oraz wyglądu ogródków gastronomicznych na rynku. Pszczyński rynek jest przykładem przestrzeni, w której z sukcesem wprowadzono drzewa w gruncie w centrum miasta. Teraz może się stać inspiracją do projektu „nowego” rynku w Raciborzu.

Urzędniczki z Raciborza wykonały zdjęcia przeprowadzonych niedawno w Pszczynie remontów, a także przykładowych dobrych rozwiązań umieszczonych w zabytkowym centrum szyldów i ogródków gastronomicznych. Przedyskutowano również procedurę związaną z porządkowaniem centrum oraz wymieniono się doświadczeniami ze współpracy z przedsiębiorcami.

Czytaj także:
Jak wykorzystać raciborskie mury obronne? Żory przykładem
Park kulturowy szansą na poprawę estetyki starówki w Raciborzu

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj