Najwięcej zakażeń koronawirusem jest w grupie wiekowej 21-30 lat

koronawirus
Fot. freepik.com

Zakażenie wariantem Delta to już 1/3 wszystkich nowych zakażeń w Polsce.

Ok. 52-53 tys. osób nie zgłosiło się od początku czerwca po drugą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Jak powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, część osób „zdaje się wypierać ze swojej świadomości to, że mamy epidemię”. Jednocześnie zaznaczył, że część korzysta z możliwości zaszczepienia się drugą dawką szczepionki w dowolnym punkcie w Polsce, także podczas pobytu na urlopie. – Niestety to się rozkłada tak po połowie – połowa korzysta z tej możliwości zaszczepienia się w innym punkcie, ale połowa nie korzysta w ogóle z przyjęcia drugiej dawki szczepionki – poinformował. – Pamiętajmy, że teraz szczepienia są realizowane w tych minimalnych odstępach czasowych, więc ta możliwość zaszczepienia się później nadal istnieje – dodał Wojciech Andrusiewicz.

- reklama -

Rzecznik został także zapytany o liczbę wykrytych zakażeń wariantem Delta. Przyznał, że biorąc pod uwagę sekwencjowane próbki, które wysyłane są do laboratoriów, tę mutację koronawirusa stwierdzono w granicach 30-40%. To mniej więcej 1/3 wszystkich zakażeń obecnie występujących w Polsce. – Te procenty, te liczby na pewno będą rosnąć – dodał.

Jak wygląda liczba zakażeń w poszczególnych grupach wiekowych? – 50% zakażeń stanowią obecnie osoby do 40 roku życia. Najwięcej jest w grupie wiekowej 21-30 lat. Obserwujemy wzmożenie tego trendu. Większość z tych osób jest niezaszczepionych – wskazał Wojciech Andrusiewicz. Natomiast osoby powyżej 65. roku życia stanowią 27% zakażonych. – Widać więc, że gros osób, które dziś się zakażają, to są osoby młode – powiedział.

Rzecznik MZ wrócił uwagę, że od stycznia, od kiedy podawana jest w Polsce druga dawka szczepionki, na 1 000 300 osób, które zachorowały na COVID-19, jedynie 8,5 tys. stanowiły osoby w pełni zaszczepione, u których upłynęło 14 dni od drugiej dawki, co stanowi 1%. Natomiast 46 100 osób zmarło, z tego w pełni zaszczepionych było 635 z nich, co stanowi 1,3%. – Widzimy więc, w jakim stopniu szczepienia w Polsce chronią obywateli przed zakażeniem – powiedział Andrusiewicz, apelując do Polaków o zaszczepienie się.

Podkreślił, że szczepienia mogą uchronić przed czwartą falą. – Widzimy, że liczba zakażeń w Europie rośnie – Wielka Brytania, Holandia, Dania, Francja, Niemcy – jednak osoby zaszczepione nie trafiają do szpitali. Większość zakażeń jest w grupach wiekowych, które jeszcze się nie zaszczepiły – poinformował rzecznik.

Przypomniał, że w przypadku wątpliwości można skorzystać z infolinii NFZ i wyjaśnić wszelkie zawiłości.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here