Uwaga na oszustwa przy pomocy OLX i WhatsApp

telefon
Fot. Freepik.com

Oszuści udają policjantów, pracowników wodociągów oraz wnuczków. Jednak od pewnego czasu w celu wyłudzenia danych z kart posługują się platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Na czym to polega?

W związku z kolejnymi zgłoszeniami oszustw raciborscy policjanci zwracają się z ponownym apelem do mieszkańców. – Oszuści nie próżnują i wymyślają nowe metody oszustw, aby wyłudzić od nas jak największą sumę pieniędzy. W ostatnim czasie pojawiło się nowe oszustwo związane z platformą OLX i komunikatorem WhatsApp. Bardzo często przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy czy też zakupu możemy stracić pieniądze – ostrzega raciborska policja.

- reklama -

Na czym to polega? Cyberprzestępcy kontaktują się ze sprzedającym lub kupującym przez WhatsApp. Sprzedający lub kupujący otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Cyberprzestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane swojej karty, rzekomo po to, aby otrzymać na nią pieniądze za przedmiot z ogłoszenia. Gdy osoba przekaże swoje dane, traci zainwestowane pieniądze i nie otrzymuje towaru.

Na oficjalnym blogu OLX można przeczytać: „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata”.

– Pamiętaj! Weryfikuj, kto i co do ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność. Nie daj się oszukać – apeluje policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj