Akcja Lato w Nędzy już na półmetku [ZDJĘCIA]

akcja lato nedza
Akcja Lato w Nędzy już na półmetku

Różnorodne warsztaty, wizyta w Arboretum Bramy Morawskiej, wycieczka w góry, a także zajęcia w bibliotece – tak w skrócie wyglądały pierwsze dwa tygodnie Akcji Lato w Nędzy.

To już półmetek Akcji Lato organizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Nędzy i Gminną Bibliotekę Publiczną w Nędzy. Jakie były te dwa tygodnie?

- reklama -

Akcja rozpoczęła się 5 lipca warsztatami plecenia z wikliny. Dzieci od 7 do 12 lat samodzielnie wykonały wiklinowe cudeńka – wianuszek, serduszko i koszyczek. Warsztaty poprowadziła Dobrawa Skonieczna-Gawlik z Sosnowca. 7 lipca uczestnicy akcji dzień spędzili w Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie Elżbieta Skrzymowska opowiedziała im o lesie i jego mieszkańcach. – Był to piękny czas na przygodę, zabawę, odpoczywanie i odbieranie wszystkimi zmysłami mowy, szeptów i śpiewu otaczającej nas przyrody. W piątek pobawiliśmy się trochę plastikiem i… ogniem. Biżuteria ze zużytych butelek po wodzie czy jogurtach to jedna z wielu możliwości wtórnego i kreatywnego wykorzystania tego materiału, jaką chcieliśmy zaprezentować dzieciom. Wykonaliśmy m.in. broszki, kolczyki, naszyjniki i zawieszki do telefonów, a wyobraźnia naszych uczestników nie miała końca. Warsztaty poprowadziła dla nas Aleksandra Kuczyńska – relacjonują organizatorzy. 12 lipca GCK zafundowało swoim podopiecznym trochę sensoplastyki. Podczas pierwszej części warsztatów papier mache dzieci przygotowały skorupy latającego balonu, która na kolejnych zajęciach zostały pomalowane i przyozdobione.

– Kwintesencją organizowanych przez GCK aktywności w ramach Akcji Lato są bez wątpienia wycieczki. 14 lipca właśnie odbyła się jedna z nich, a naszym celem była Trójwieś Beskidzka oraz Dream Park w Ochabach. Odwiedziliśmy Centrum Pasterskie w Koniakowie, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach pt. „Po nitce do kłębka”, skosztowaliśmy góralskich serków, nakarmiliśmy kozy i zakupiliśmy trochę pamiątek. Następnym celem było wejście na szczyt Ochodzitej (894 m n.p.m.). Pomimo upału wszyscy daliśmy radę, a nagrodą był przepiękny widok na Beskid Śląski. W Istebnej z kolei odwiedziliśmy Kurną Chatę Kawuloka, gdzie wysłuchaliśmy opowiedzianej z niezwykłym dowcipem historii o dawnym życiu Wołochów, przeplatanej grą na tradycyjnych instrumentach pasterskich. Wycieczkę zakończyliśmy w Dream Parku w Ochabach. Dla najodważniejszych były skoki z wieży na uprzęży i park linowy. Ponadto świetnie bawiliśmy się w kinie 6D, labiryncie luster czy w domku do góry nogami. Nad spięciem całości czuwała nasza wspaniała przewodniczka – Marysia Orzechowska z Orinoko – Art & Travel, która podczas całej wyprawy wzbogacała naszą wiedzę o przyrodzie, geografii, historii i znanych postaciach związanych z Beskidem Śląskim – relacjonuje GCK.

Tak było w Gminnym Centrum Kultury. Biblioteka również nie próżnowała. – Wakacje to świetny czas, żeby odwiedzić bibliotekę. Oprócz książek, czasopism i gier Gminna Biblioteka Publiczna w Nędzy proponuje młodym Czytelnikom mnóstwo atrakcji. We wtorek, 6 lipca, młodsze dzieci spotkały się w ramach Klubu Malucha, a starsze wzięły udział w warsztatach „TikTok w Bibliotece”. Maluszki wysłuchały baśni H. Ch. Andersena pt. „Calineczka” oraz uczestniczyły w zabawach sensorycznych. Natomiast młodzież rozmawiała o bezpieczeństwie w internecie i poznała tajniki aplikacji TikTok. W części warsztatowej nastolatki nagrywały własne tiktoki, gdzie tematem przewodnim były książki. Na czwartkowych zajęciach „Kamishibai” (8.07) dzieci stworzyły autorskie ilustracje i przedstawiły je za pomocą teatru obrazu Kamishibai. Dodatkowo poznały ciekawostki związane z Krajem Kwitnącej Wiśni – opisuje biblioteka.

W kolejnym tygodniu wakacji bibliotekę odwiedził biolog Maciej Kupczak – „Owady i Spółka”, który pokazał uczestnikom egzotyczne zwierzęta m.in. gekona, kameleona, węża, agamę oraz patyczaki i straszaki. W interesujący sposób opowiedział o zwyczajach tych gatunków. Dzieci były zachwycone zajęciami przyrodniczymi. Gry to jedna z najlepszych form rozrywki dla całej rodziny. Idąc tym tropem w bibliotece 15 lipca odbył się „Poranek z grami planszowymi”, podczas którego dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością tworząc własne gry, a następnie miał miejsce turniej gier planszowych. To nie koniec przygód. Czytelników czekają jeszcze m.in. warsztaty malowania na wodzie, zajęcia komputerowe „Plik i folder” oraz występ Pana Magicznego.

fot. GCK, GBP
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here