Renta rodzinna możliwa również w okresie wakacyjnym

Maturzyści, którzy wybierają się na studia, a także studenci którzy zaczynają następny kierunek mogą otrzymywać rentę rodzinną nawet w wakacje, jeżeli spełnią określone wymagania. 

Renta rodzinna jest świadczeniem, które przysługuje osobom uczącym się do 25 roku życia, można je otrzymać po śmierci m. in. rodzica. Jeżeli urodziny studenta przypadną na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, to może on otrzymać rentę aż do zakończenia studiów.

- reklama -

Dziecko, które pobierało rentę do 16 roku życia, może pobierać ją dalej pod warunkiem że kontynuuje naukę w szkole lub na studiach. Jednak konieczne jest potwierdzenie w postaci zaświadczenia o kontynuacji nauki, wystawionego przez szkołę lub uczelni.

Zwykle taki dokument wystawiany jest na rok szkolny i przez taki czas jest ważne.

Jak wyjaśnia rzecznika śląskiego ZUS Beata Kopczyńska młodzież musi pamiętać o tym, że jeśli nie dostarczy takiego zaświadczenia to uznane zostanie, że nie kontynuuje nauki i nie będzie podstaw do przyznania i wypłaty renty rodzinnej.

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. No tak trochę mało szczegółowe te informacje a przecież dotyczą wielu studentów… niektórzy mają dwa kierunki albo nie dokończa studiów w przewidzianym terminie. Warto wiedzieć, że też w wakacje niekoniecznie dostanie się rentę: https://www.prawozus.pl/renta_po_dziadku_a_drugi_kierunek_po_ukonczeniu_studiow_magisterskich,265,material.html Wtedy można wczesniej zaplanować np. jakąś prace dorywczą czy wogóle rozglądać się już za stałą (to się zwykle da pod koniec studiów).

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here