Koncert „Kraina uśmiechu” w parku Roth [ZDJĘCIA]

Koncert „Kraina uśmiechu” w parku Roth

Wystąpili: Justyna Dyla, Tomasz Jedz i Grażyna Griner.

8 sierpnia w Parku im. Miasta Roth w Raciborzu odbył się drugi koncert letni – „Kraina uśmiechu”. Wystąpili: Justyna Dyla, Tomasz Jedz i Grażyna Griner.

- reklama -

Justyna Dyla – sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie śpiewu Krystyny Świder. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m.in. prof. Teresy Żylis-Gara oraz Daniela Weeks’a. W Operze Śląskiej zadebiutowała partią Despiny w spektaklu dyplomowym „Cosi fan tutte” W.A. Mozarta. Od 2009 r. występuje jako solistka Opery Śląskiej, wykonując m.in. partie: Małgorzaty (Faust – Ch. Gounod ), Micaeli (Carmen – Bizet), Elżbiety (Maria Stuarda – G.Donizetti ), Violetty (Traviata-G.Verdi), Tatiany (Eugeniusz Oniegin – P. Czajkowski), Christine (Phantom – Yaston/Kopit), Saffi (Baron Cygański – Strauss), Eurydyki (CH.W.Gluck – Orfeusz i Eurydyka), Zofii (Halka-St.Moniuszko ), Zuzi (Verbum Nobile-St.Moniuszko), Piły (Ubu Rex- K.Penderecki). W listopadzie 2007 r. wystąpiła w spektaklu „Wesele Figara” W.A. Mozarta jako Zuzanna, wystawionym w Opera Kentucky w Louisville (Stany Zjednoczone) w kooperacji z Uniwersytetem w Louisville, w 2008 r. występowała jako Hirtenknabe w „Tosce” G. Pucciniego podczas Festiwalu Operowego w Bregenz (Austria). Uczestniczyła w Międzynarodowym Koncercie z okazji 325. Rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej (prawykonanie partii sopranowej w utworze Deus Vicit Henryka Jana Botora.)

Wzięła udział w nagraniu płyty z polskimi kolędami z towarzyszeniem Chóru Opery Śląskiej, albumu pt. „Hity operowe i operetkowe”, także z Operą Śląską oraz w nagraniu płyty Musica Sacromontana, wykonując partie solowe w Requiem ex D oraz Litanii F-dur. Józefa Zeidlera. Występowała także z Filharmonią Śląską w Katowicach z takimi dyrygentami jak Mirosław Jacek Błaszczyk i Massimiliano Caldi oraz Tadeusz Serafin (Opera Śląska), Kimcherie Lloyd (USA) i Ulf Schirmer (Austria). Współpracuje także z Filharmonią Zielonogórską. W 2007 r. była finalistką konkursu im. Haliny Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu. Współpracowała z Teatrem Wielkim w Łodzi, wykonując partię Elżbiety w spektaklu „Maria Stuarda” – G.Donizetti (styczeń 2014). W maju 2013 r. została laureatką Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy debiut – śpiewaczka. Od kwietnia 2016 r. bierze także udział w spektaklu „Król Ubu” Krzysztofa Pendereckiego wystawianym w Operze Śląskiej w Bytomiu, wcielając się w postać Piły. Bierze udział w wielu koncertach i festiwalach, takich jak np. „Oktawa Kultur” czy „Europejski Festiwal Muzyczny Gloria” w Białymstoku.

Tomasz Jedz – śpiewak operowy, tenor. Urodził się w Raciborzu, ukończył Akademię Muzyczną na wydziale wokalno-aktorskim. Debiutował rolą Ismaela w „Nabucco” w Teatrze Wielkim w Łodzi. Z tym teatrem był też związany przez wiele lat. Obecnie jest tzw. wolnym strzelcem, śpiewa gościnne od ponad 20 lat w wielu teatrach operowych i muzycznych.

Wśród najważniejszych ról w jego karierze są: Alfred w „Traviacie” G.Verdiego, Don Jose w „Carmen” G.Bizeta, Ismael w „Nabucco” G.Verdiego, Maurizio w „Adrianie Lecouvereur” F.Cilea, Kandyd w „Kandydzie” L.Bernsteina, Chopin w „Kochankowie z klasztoru Valldemosa” M.Ptaszyńskiej, Artur w „Łucji z Lammermoor” G.Donizettiego. Otrzymał również podwójną platynową płytę za nagranie roli Ubaldo Piangiego w musicalu” Upiór w Operze” A.L.Webbera.

Grażyna Griner – pianistka, akompaniator, teoretyk muzyki, pedagog. Jest absolwentką Wydziału Kompozycji i Teorii Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Klasę fortepianu ukończyła u prof. W. Szlachty. Od 1976 r. była zatrudniona w Państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie współpracowała z dyrektorem Napoleonem Siessem. W latach 1982-2001 pracowała w Operetce Śląskiej w Gliwicach, a następnie w Teatrze Muzycznym, współuczestnicząc w przygotowaniach i realizacjach przedstawień. W licznych koncertach towarzyszyła na scenie między innymi Wandzie Polańskiej, Grażynie Brodzińskiej, Stanisławowi Ptakowi. Do roku 2012 pełniła funkcję kierownika wokalnego w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Współpracuje z artystami teatrów muzycznych, opery i operetki, biorąc udział w licznych realizacjach przedstawień muzycznych. Akompaniuje także na koncertach artystom GTM, opery, operetki, jak i śpiewającym aktorom.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj