Wariant Lambda koronawirusa jest już w Polsce

koronawirus
Fot. freepik.com

Wariant Lambda to odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto rok temu w Peru.  Zakażenie dotyczy osoby z woj. pomorskiego.

Na liście Światowej Organizacji Zdrowia znajduje się już ponad dziesięć oficjalnych wariantów koronawirusa SARS-CoV-2. Różnią się one od siebie mutacjami w białkach kolców – składnikach wirusa, które umożliwiają mu inwazję na ludzkie komórki. Istnieją cztery tzw. „warianty budzące niepokój”: Alfa, Beta, Gamma i Delta oraz kilka tzw. „wariantów zainteresowania” m.in. Eta, Jota, Kappa i Lambda.

- reklama -

Wariant Lambda pojawił się także w Polsce. – Mieliśmy cztery przypadki, jednak w związku ze zmianą opisu przypadku mutacji Lambda w międzynarodowym rejestrze GISAID (bazie gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa – przyp. red.) trzy przypadki zostały przypisane do innych mutacji. Jest to decyzja prowadzących rejestr GISAID – poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. – Mamy więc dotychczas jeden przypadek i nie jest to przypadek aktywny – powiedział. Zakażenie to potwierdzono w województwie pomorskim.

Wariant Lambda to odmiana koronawirusa, którą po raz pierwszy wykryto w Peru. Mimo, że było to rok temu, to nadal niewiele wiadomo o tej mutacji. Według najnowszego badania naukowców z Japonii mutacja w białku spike wariantu Lambda sprawia, że wirus może być mniej skutecznie neutralizowany przez przeciwciała. Można powiedzieć, że wymyka się reakcji immunologicznej – zmniejsza się ochrona immunologiczna osób zaszczepionych i wyleczonych, maleje ochronne działanie szczepionki, człowiek też łatwiej zaraża się wariantem Lambda niż pozostałymi wariantami koronawirusa. Obecnie wariant ten został wykryty w około 30 krajach, głównie w Ameryce Południowej, ale pojedyncze przypadki wystąpiły również w Europie, np. w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, a także w Niemczech.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj