Oszustwo przy pomocy OLX i WhatsApp. Uwaga na fałszywe linki

telefon
Fot. Freepik.com

Oszuści za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego wyłudzają pieniądze od sprzedających. Niczego nieświadoma ofiara wchodzi w link, który przekieruje ją na stroną internetową, gdzie wpisuje dane z kart płatniczych lub hasła do bankowości internetowej.

W ostatnim czasie na terenie powiatu raciborskiego policja odnotowała kilkanaście zgłoszeń dotyczących oszustwa za pośrednictwem znanego internetowego portalu ogłoszeniowego oraz popularnego komunikatora. Po raz kolejny stróże prawa apelują o rozsądek i nie przekazywanie żadnych danych z kart kredytowych oraz loginów i haseł do kont bankowych.

- reklama -

Oszuści biorą na cel osoby, który w sieci sprzedają swój towar. Pod pretekstem zakupy danego produktu wysyłają przez komunikator WhatsApp do sprzedającego link, który przekierowuje ich do strony złudnie przypominającą portal ogłoszeniowy. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych.

– Pamiętaj! Linki wysyłane przez oszustów są łudząco podobne do prawdziwych stron. Za każdym razem powinniśmy weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie otwierajmy linków od nieznajomych osób i co najważniejsze, nigdy nie podawajmy swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych. W ten sposób uchronimy się przed utratą posiadanych na kontach pieniędzy – apeluje policja.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here