Koronawirus: Szkocja znosi obostrzenia, Węgry zawieszają

koronawirus szkocja glasgow
Glasgow. Fot. unsplash.com

W Szkocji pozostał obowiązek noszenia maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym, natomiast rząd węgierski zawiesza restrykcje przeciwepidemiczne na czas niektórych świąt i wydarzeń.

Pomimo wzrostu zakażeń wywołanych wariantem Delta koronawirusa wiele krajów Europy nie wprowadza obostrzeń sanitarnych. Niektóre zniosły je całkowicie albo zawiesiły.

- reklama -

W Szkocji niemal wszystkie pozostające w mocy ograniczenia zostały zniesione w poniedziałek. Pozostał obowiązek noszenia maseczek w sklepach oraz w transporcie publicznym, nie ma już za to wymogu zachowywania dystansu społecznego i limitów uczestników na spotkaniach towarzyskich, podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz w pubach czy restauracjach, a wszystkie branże, które do tej pory nie mogły wznowić działalności, teraz będą mogły to zrobić. Ponadto osoby, które są w pełni zaszczepione, nie muszą poddawać się kwarantannie w przypadku kontaktu z zakażonym.

Także w Anglii przed trzema tygodniami zniesiono niemal wszystkie prawnie obowiązujące restrykcje, m.in. wymóg zasłaniania twarzy we wszystkich sytuacjach, w tym w sklepach i w środkach transportu publicznego – oprócz tych podlegających władzom Londynu. Zastąpiony on jest zaleceniem noszenia maseczek w zatłoczonych przestrzeniach publicznych. Przestały również obowiązywać niemal wszelkie wymogi dotyczące zachowywania dystansu oraz co do maksymalnej liczby uczestników spotkań. To oznacza, że mogą być organizowane imprezy masowe, a działalność mogą wznowić kluby nocne i wszystkie inne branże, które pozostawały zamknięte.

Z kolei rząd węgierski zawiesił restrykcje przeciwepidemiczne na czas święta państwowego w Dzień św. Stefana 20 sierpnia, Mistrzostw Europy w powożeniu 4-konnymi zaprzęgami w dniach 2-5 września oraz Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w dniach 5-12 września. Oznacza to, że podczas wymienionych wydarzeń nie będzie trzeba okazywać zaświadczeń o zaszczepieniu przeciw koronawirusowi i nie będzie ograniczeń w liczbie uczestników. Już wcześniej zniesiono inne obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek ochronnych w sklepach i środkach transportu publicznego.

Władze niemieckie zdecydowały, że osoby, które nie zostały zaszczepione ani nie wyzdrowiały po COVID-19, będą musiały od 23 sierpnia poddawać się testowi na koronawirusa, jeśli będą chciały pójść do restauracji, do kościoła, na koncert czy przenocować w hotelu, a także w przypadku odwiedzin u chorych w szpitalach i podopiecznych domów spokojnej starości i domów opieki.

Portugalski rząd wprowadził jednolite dla całego kraju zasady sanitarne i zapowiedział wprowadzenie dalszego procesu luzowania obostrzeń przeciwepidemicznych. Od 1 sierpnia przestały obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się pomiędzy powiatami, a praca lokali gastronomicznych została wydłużona do godz. 2:oo. Wejście do nich nie jest ograniczone posiadaniem dokumentu potwierdzającego zaszczepienie, z wyjątkiem weekendów.

Rząd holenderski zakazał organizacji kilkudniowych festiwali do 1 września. Premier Mark Rutte zapowiedział jednak, że jego gabinet nie widzi powodu, by wprowadzać nowe obostrzenia związane z koronawirusem, ponieważ „liczba zakażeń systematycznie spada”.

Natomiast władze Korsyki wprowadziły obostrzenia sanitarne z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Hotele, kawiarnie i restauracje muszą być zamykane o godz. 1:oo w nocy. Ponadto zabronione są jarmarki, festyny i zgromadzenia powyżej 10 osób. Wprowadzono też częściowo obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here