Budynek „Juliusz” dawnego rybnickiego szpitala zostanie zmodernizowany

juliusz rybnik
„Juliusz” to największy i najstarszy z zabytkowych budynków tworzących kompleks. Jego długooczekiwany remont to jeden z ostatnich etapów przywracania do świetności zabytkowego kompleksu dawnego szpitala miejskiego, którego budynki znajdują się pod ochroną konserwatorską.

W wyremontowanym „Juliuszu” ma powstać ekspozycja opowiadająca o przyrodzie Górnego Śląska. Planowana adaptacja obiektu zakłada utworzenie edukatorium prezentującego dziedzictwo kulturowe miasta i regionu.

Kompleks byłego Szpitala Miejskiego im. Juliusza Rogera w Rybniku zwany „Juliuszem” powstał na przełomie XIX i XX w. Składa się z czterech gmachów zlokalizowanych pomiędzy ul. Miejską, Klasztorną i 3 Maja: pawilonu Juliusz, pawilonu Rafał, budynku byłego oddziału dermatologicznego oraz dawnego pogotowia ratunkowego. Częścią „Juliusza” jest również górująca nad całym kompleksem piękna bryła dawnej, zdesakralizowanej już przyszpitalnej kaplicy. Jej właścicielem jest Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto.

- reklama -

Miasto rozstrzygnęło przetarg na przebudowę i modernizację zabytkowego budynku „Juliusz”. Obejmuje ona m.in. roboty rozbiórkowe, konstrukcyjne, elewacyjne wraz z montażem stolarki okiennej oraz drzwi tymczasowych zewnętrznych i wykonanie przyłącza wodno–kanalizacyjnego. Prace wykona firma GRANI-TEC Sp. z o.o., z Rybnika, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, wartą nieco ponad 7,4 mln zł. Termin realizacji zamówienia to 365 dni od daty zawarcia umowy.

Docelowo w wyremontowanym „Juliuszu” ma powstać ekspozycja opowiadająca o przyrodzie Górnego Śląska. Planowana adaptacja obiektu zakłada utworzenie edukatorium prezentującego dziedzictwo kulturowe miasta i regionu.

Sam pawilon „Juliusz” to największy i najstarszy z zabytkowych budynków tworzących kompleks. Jego długo oczekiwany remont to jeden z ostatnich etapów przywracania do świetności zabytkowego kompleksu dawnego szpitala miejskiego, którego budynki znajdują się pod ochroną konserwatorską.

Co już zostało zrobione? – Zarówno stan techniczny poszczególnych budynków, jak i ich zabytkowy charakter sprawiają, że przywrócenie temu miejscu należnej świetności to operacja skomplikowana i niezwykle kosztowna – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Na szczęście nasza determinacja w poszukiwaniu pozabudżetowych środków finansowych na remont dawnego szpitala zaowocowała powolną, choć konsekwentną realizacją planu przywrócenia mieszkańcom Rybnika całego zabytkowego kompleksu i sprawienia, by to miejsce zaczęło tętnić życiem, stając się ozdobą śródmieścia – dodaje.

Od kilkunastu miesięcy podziw budzi nowy blask ceglanej fasady zabytkowego budynku „Rafał”. Po zakończonej w 2020 r. modernizacji pawilon zmienił się nie do poznania także wewnątrz. Powstała tutaj przestrzeń wystawiennicza, którą wypełni w przyszłości ekspozycja ilustrująca historię medycyny i farmacji. Koszt modernizacji budynku to ponad 8,9 mln zł, z czego 5,5 mln zł to dotacja z Unii Europejskiej.

W maju 2019 r. zakończyły się prowadzone przez Miasto Rybnik prace związane z adaptacją zabytkowego pawilonu po dawnym oddziale dermatologii. W zmodernizowanych wnętrzach przy ul. Miejskiej aktualnie funkcjonuje Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej oraz Filia Wojewódzkiego Ośrodka Adopcyjnego. Całkowity koszt inwestycji to 3,6 mln zł, z czego ponad 3,1 mln zł to dofinansowanie ze środków unijnych. Dawną świetność odzyskał też zabytkowy budynek przyszpitalnej apteki. W styczniu ubiegłego roku w jego odrestaurowanych wnętrzach powstały nowocześnie wyposażone sale praktycznej nauki zawodu Zasadniczej Szkoły Zawodowej Izby Rzemieślniczej. Remont obiektu możliwy był dzięki pozyskaniu na ten cel unijnej dotacji w wysokości blisko 2, 3 mln zł. Wartość całego, realizowanego przez Izbę Rzemieślniczą, projektu to prawie 3 mln zł.

fot. L. Tyl, Izba Rzemieślnicza
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj