Pałac w Zakrzowie sprzedany za 3 mln złotych

palac w zakrzowie
Fot. Polska Niezwykła

Przetarg wygrał Zdzisław Bik – prezes firmy Fasing z Katowic. Planowane jest już osuszenie fundamentów i wymiana źródła ogrzewania.

Gmina Polska Cerekiew sprzedała pałac w Zakrzowie wraz z dziewięciohektarowym parkiem. W pałacu swoją siedzibę ma Klub Jeździecki Lewada Zakrzów, a na terenie organizowane są m.in. Jeździeckie Mistrzostwa Gwiazd – Lewada Art Cup. Przetarg wygrał Zdzisław Bik – prezes firmy Fasing z Katowic, która jest największą w Europie Środkowej i jedną z największych na świecie firm produkujących łańcuchy dla przemysłu górniczego, rybołówstwa, energetyki czy przemysłu cukrowniczego.

- reklama -

Pałac wyceniono na 3 mln zł, a sprzedano za 3 000 030 tys. zł. Zgodnie z ustawą przy kupnie zabytku nabywcy należy się 50% bonifikata, więc ostatecznie przedsiębiorca zapłaci 1,515 mln zł. Pieniądze z bonifikaty mają być przeznaczone na inwestycje. Na początku planowane jest osuszenie fundamentów i wymiana źródła ogrzewania.

Pałac w Zakrzowie został wzniesiony przez hrabiego Larischa w latach 1898-1902. W tym samym okresie założony został również park przypałacowy, w którym posadzono mało spotykane na tym terenie gatunki drzew jak limba, cyprys, tuje czy jałowce. Od 1912 r. właścicielem pałacu był hrabia Bolko von Haslingen, za którego w Zakrzowie zaczęto uprawiać rośliny zielarskie i rozpoczęto produkcję olejków eterycznych. Po wojnie właścicielami pałacu były: szkoła pożarnicza, szkoła zielarska, PRG Opole i Huta Katowice.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj