Styropian – kłopotliwy odpad. Gdzie go wyrzucić?

styropian
Fot. dreamstime.com

Czy brudna styropianowa tacka po jedzeniu to to samo, co resztka płyt pozostałych po ociepleniu domu? W segregacji styropianu rozróżnia się trzy rodzaje tego materiału i z każdym należy postępować inaczej.

Styropian to materiał, z którym mają do czynienia nie tylko budowlańcy. Na co dzień można trafić na niego np. w sklepach spożywczych, gdzie służy jako podstawki pod warzywa, w restauracjach, które sprzedają dania na wynos, korzysta się z niego także jako zabezpieczenie dla sprzętu RTV, AGD, mebli czy armatury łazienkowej. Jednak czy brudna styropianowa tacka po jedzeniu to to samo, co resztka płyt pozostałych po ociepleniu domu? Gdzie należy je wyrzucić? W segregacji styropianu rozróżnia się trzy rodzaje tego materiału i z każdym należy postępować inaczej.

- reklama -

Styropianu budowlanego nie wolno umieszczać w żadnym z pojemników do standardowej segregacji odpadów. Odpady budowlane, do których zalicza się styropian z dociepleń, trzeba umieścić w specjalnym kontenerze. W większości miejscowości konieczne jest samodzielne zorganizowanie takiego wywozu odpadów – znalezienie firmy, która się tym zajmuje i która podstawi pod nasz dom odpowiednio duży pojemnik na śmieci. Oprócz styropianu można w nim umieścić gruz, skuty tynk, ceramikę, terakotę, okna, drzwi, elementy wyposażenia łazienki czy opakowania po farbach, zaprawach itp. Styropian budowlany przyjmują także niektóre PSZOK-i.

Kolejna kategoria to styropian opakowaniowy. Traktuje się go jak odpad komunalny i w zależności od jego stanu umieszcza w jednym z pojemników do segregacji odpadów. Styropian brudny, czyli służący do transportu jedzenia z restauracji albo jako tacki pod warzywa lub wyroby garmażeryjne, jest nieprzetwarzany – jako odpad powinien trafić do pojemnika na śmieci zmieszane. Natomiast tzw. styropian czysty, który służy do zabezpieczania przedmiotów do transportu, może zostać przetworzony. Jako tworzywo przetwarzalne powinien trafić do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne.

W przypadku dużej ilości styropianiu warto rozważyć oddanie go osobom lub instytucjom, w których może się przydać. Taki pochodzący z dociepleń można np. zawieźć do schroniska dla zwierząt, gdzie może posłużyć do docieplenia psich bud. Z kolei jeśli pozostało całe, nienaruszone opakowanie, warto spróbować zwrócić je do sklepu – większość z nich obecnie przyjmuje towar, który znajduje się w oryginalnym opakowaniu. Styropian czysty z opakowań można z kolei przekazać do placówek szkolnych lub przedszkoli, gdzie dzieci przetworzą go i wykorzystają do wykonania ciekawych prac artystycznych lub innych projektów.

W razie wątpliwości warto zadzwonić do firmy, która odbiera śmieci w gminie czy osiedlu lub do PSZOK-u.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj