167 osób utonęło w czasie wakacji

utoniecie woda
Fot. unsplash.com

Najczęściej do utonięć dochodziło w jeziorach – 46, rzekach – 29 i stawach – 27. W morzu odnotowano 11 utonięć.

W okresie minionych wakacji, czyli od 26 czerwca do 31 sierpnia, zorganizowano blisko 5200 patroli wodnych policji, które zrealizowały około 9000 służb. Obok funkcjonowania stałych jednostek czy komórek wodnych policji, w których służbę pełni 161 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 74 sezonowe komórki, w których pełniło służbę 304 mundurowych.

- reklama -

Pomimo tak dużego zaangażowania sił i środków policyjnych oraz innych podmiotów nie jest możliwe, aby objąć nadzorem wszystkie akweny. W czasie wakacji na terenie Polski odnotowano 167 utonięć osób. To o 43 osoby mniej niż w sezonie wakacyjnym w 2020 r. i o 36 mniej niż w roku 2019. Policjanci podczas prowadzonych działań na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych 22 razy podjęli działania skutkujące wyratowaniem osób tonących.

Najczęściej do wypadków utonięć dochodziło w jeziorach – 46, rzekach – 29 i stawach – 27. W morzu odnotowano 11 utonięć. – Do zdarzeń tych doszło pomimo dużej aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które znajdując się blisko zdarzeń zagrażających życiu, natychmiast podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy upatrywać w przecenianiu umiejętności czy też braku ostrożności, braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem – tłumaczy policja.

Najczęściej do przypadków utonięć osób dochodziło w weekendy – 79 osób, a jeśli brać pod uwagę pory dnia, to były to popołudnia i wieczory – 77 osób. Na podstawie czynności wykonanych przez policję na miejscu zdarzenia stwierdzono, iż alkohol jako przyczyna utonięcia osób występował w 14 przypadkach. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć stanowili mężczyźni – 149. Pozostałe przypadki utonięć to kobiety – 10 oraz ośmioro dzieci.

W czasie wakacji policjanci podczas spotkań profilaktycznych starali się przekazać osobom wypoczywającym nad wodą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Ponadto podejmowali działania w zakresie oznakowania miejsc niebezpiecznych oraz obejmowali nadzorem we współpracy z podmiotami wykonującymi ratownictwo wodne te miejsca, które zwyczajowo wykorzystywane są do kąpieli.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here