Zielone ściany w miastach – sposób na walkę ze zmianami klimatycznymi

zielona sciana czestochowa
Zieloną Ścianę, która piąć się będzie po bocznej elewacji Urzędu Miasta, tworzą: bluszcz pospolity oraz winobluszcz pięcioklapkowy

Systemy zazielenienia budynków m.in. podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, redukcją hałas, zwiększają bioróżnorodność czy pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku i ludzką psychikę.

Zielona Ściana na bocznej elewacji głównego budynku Urzędu Miasta Częstochowy to kolejna inicjatywa w ramach miejskiego projektu „Częstozielona”. W jego ramach realizowane są różne pomysły na zielone ożywienie przestrzeni publicznej w mieście. Dzięki niej w tym roku pojawiły się nowe nasadzenia drzew i krzewów, antysmogowe łąki kwietne i słonecznikowe czy parki kieszonkowe.

- reklama -

– To pierwsza Zielona Ściana, na miejskim budynku. Mam nadzieję, że instytucji, które będą chciały pójść w kierunku ekologii i takich przedsięwzięć przyjaznych środowisku oraz otoczeniu, będzie z czasem więcej – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zieloną Ścianę tworzą bluszcz pospolity i winobluszcz pięcioklapkowy, które powinny dać efekt w postaci ciekawej kompozycji kolorystycznej, atrakcyjnej przez cały rok. Podłoże zostało obsadzone barwinkiem wyniosłym, gatunkiem po raz pierwszy wyhodowanym w Częstochowie. Ściana będzie mieć ok. 15 m szerokości i ponad 3 m wysokości z perspektywą zwiększenia wysokości i dołożenia kolejnych paneli, kiedy rośliny podrosną.

Systemy zazielenienia budynków mają wiele zalet: podnoszą estetykę otoczenia, oczyszczają powietrze, wykazują zdolności do biofiltracji, redukcją hałas i wibracje, zwiększają bioróżnorodność, intensyfikują obieg wody, redukują efekt miejskiej „wyspy ciepła”, chronią elewację, pozytywnie wpływają na temperaturę w budynku i ludzką psychikę. Odgrywają one szczególnie ważną rolę w gęsto zabudowanych obszarach miasta, gdzie tworzenie nowych parków często nie jest już możliwe.

Podobne podejście mają władze Wiednia, które wspierają finansowo zazielenianie fasad miejskich, dachów i dziedzińców budynków dotacjami w wysokości od 3200 do 20200 euro.

– Zazielenianie budynków to nie tylko piękny widok, to raczej skuteczny środek przeciwko letniemu przegrzewaniu się miasta. Dzięki zacienianiu i parowaniu mają one pozytywny wpływ na mikroklimat i pozwalają na oszczędności w energochłonnych systemach klimatyzacyjnych w budynku. Rośliny mają działanie izolacyjne, a także wiążą kurz i CO2 – tłumaczy podkreśla członek zarządu miasta ds. klimatu Jürgen Czernohorszky.

Istnieje wiele możliwości zazielenienia elewacji – w zależności od konkretnych okoliczności takich jak istniejące instalacje gruntowe, szerokość chodnika czy powierzchnia elewacji. Można stosować systemy oparte na glebie, systemy rynnowe z lub bez wsporników lub systemy opierające się na elewacjach ze specjalnymi systemami nawadniającymi. Problemem może być również ich późniejsza pielęgnacja i konserwacja, jednak przy odpowiednim doradztwie i wsparciu można zrobić duży krok w kierunku zielonej elewacji i ubiegać się o dofinansowanie ze strony miasta.

fot. UM Częstochowa
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj