32 lata temu na Lukasynie zginęli twórcy „Sondy”

sonda
Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek zginęli w wypadku drogowym na Lukasynie, w drodze do Rafako, gdzie mieli kręcić kolejny odcinek "Sondy"

Tragiczny wypadek miał miejsce 29 września 1989 r., kiedy Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek zmierzali do Rafako, by nakręcić kolejny odcinek swojego programu.

8 września 1977 r. na antenie TP1 wyemitowany pierwszy odcinek „Sondy”, w której świat nauki przedstawiali Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. W latach 70. i 80., przez 12 lat, program przyciągał przed telewizory miliony widzów. Jego emisję przerwał tragiczny wypadek, w którym zginęli obaj prowadzący.

- reklama -

29 września 1989 r. Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek pojechali do Raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako, by zebrać materiały do kolejnego odcinka programu – „O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Kilka kilometrów przed celem prowadzący samochód Andrzej Gieysztor, znany kierowca rajdowy, zdecydował się na ryzykowny manewr wyprzedzania w niebezpiecznym miejscu, gdzie droga biegnie pod górę.

Przeciwległym pasem jechała ciężarówka. Doszło do czołowego zderzenia, w wyniku którego samochód został doszczętnie zniszczony, a podróżujący ponieśli śmierć na miejscu. Mimo iż prasa rozpisywała się o poślizgu na plamie oleju, co miało być bezpośrednią przyczyną wypadku, śledztwo nie potwierdziło tej wersji. Zawiniły zbyt duża prędkość i brak ostrożności.

Jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Taka była konwencja programu i panowie, zamieniając się rolami, doskonale się uzupełniali. Andrzej Kurek (ur. 1947 w Warszawie, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) i Zdzisław Kamiński (5 grudnia 1946 w Gliwicach, absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie) zostali pochowani na cmentarzu na warszawskim osiedlu Pyry.

oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

 1. prawdy i tak sie nie dowiemy
  jak tam naprawde
  było
  przypomina to dzis
  jak ktos krytykuje temat niewygodny
  dla obecnych władz
  .np wojna na wsch
  covid itd

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj