Prawie połowa Polaków nie obawia się zarażenia koronawirusem

koronawirus
Fot. freepik.com

69% badanych przewiduje, że jesienią doświadczymy kolejnej fali zachorowań – co dziesiąta osoba spodziewa się, że będzie to najcięższa fala z dotychczasowych. Tylko 8% osób uważa, że kolejnej fali już nie będzie.

Pomimo rosnącej liczby zarażeń koronawirusem prawie połowa Polaków nie obawia się zarażenia – tak wynika z najnowszych badań agencji Inquiry. W sondażu zapytano także o szczepionki i nastroje dotyczące rozwoju pandemii w najbliższych miesiącach.

- reklama -

Tydzień temu 36% badanych deklarowało obawę przed zarażeniem się koronawirusem, obecnie wynik wynosi 39%. Natomiast odsetek osób, które wskazują wprost, że nie boją się zarażenia, wynosi aktualnie 44% – w poprzednim tygodniu wynik był wyższy i wyniósł 49%.

Aktualnie tylko 30% osób, które nie są jeszcze zaszczepione, deklaruje, że chce skorzystać ze szczepionki przeciwko COVID-19, co oznacza wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego pomiaru. Jednocześnie na tym samym wysokim poziomie utrzymał się odsetek osób, które wprost deklarują, że nie zamierzają się zaszczepić – obecnie takich odpowiedzi („zdecydowanie nie” lub „raczej nie”) udziela 50% badanych, czyli dokładnie tyle samo jak przed tygodniem.

Biorąc pod uwagę tylko osoby, które jeszcze nie są zaszczepione, najniższy poziom chęci do skorzystania ze szczepionki jest wśród osób w wieku 18-24 lata – wśród tej grupy jedynie co piąty respondent deklaruje zamiar zaszczepienia się. Osoby z następnej grupy wiekowej 25-34 lata cechują się nieco wyższą chęcią do zaszczepienia się – 28%, a niemal taki sam wynik zaobserwowano wśród osób w wieku 35-44 lata – 27%. Osoby powyżej 45. roku życia, które nie są jeszcze zaszczepiona, cechują się największą chęcią do skorzystania ze szczepionki – 38% osób w tej grupie deklaruje taki zamiar.

Opinie w społeczeństwie na temat rozwoju pandemii koronawirusa w najbliższych miesiącach są zróżnicowane. 69% Polaków przewiduje, że na jesieni doświadczymy kolejnej fali zachorowań – co dziesiąta osoba spodziewa się, że będzie to najcięższa fala z dotychczasowych, 31% uważa, że będzie podobna do ostatniej fali zachorowań, a 28% jest zdania, że będzie dużo łagodniejsza. Tylko 8% osób uważa, że kolejnej fali już nie będzie. Pozostałe osoby – 23% – nie wiedzą, czego można się spodziewać.

Niepewne odnośnie rozwoju pandemii częściej są kobiety – 29% odpowiedzi „trudno powiedzieć” niż mężczyźni – 16%. Z kolei osoby najstarsze, w wieku 55+, dwa razy częściej niż osoby najmłodsze – 18-24 lata – przewidują, że czeka nas najcięższa fala z dotychczasowych – 12% vs 6%, jednak w obu grupach przeważają odpowiedzi wskazujące na podobny przebieg kolejnej fali do poprzedniej.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj