Prezydent spotkał się z mieszkańcami Ostroga [ZDJĘCIA]

Dariusz Polowy
Prezydent Dariusz Polowy na spotkaniu w Ostrogu

Do Szkoły Podstawowej nr 1 przybyło dziewięć osób, obecni byli także radni Justyna Poznakowska, Marcin Fica i Michał Kuliga.

We wtorek (5.10) prezydent  Dariusz Polowy spotkał się z mieszkańcami Ostroga. To drugie spotkanie w ramach cyklu wizyt w raciborskich dzielnicach. Wcześniej, w poniedziałek, D. Polowy spotkał się z mieszkańcami Miedoni.

- reklama -

Prezydent podziękował przybyłym mieszkańcom za poświęcenie cennego czasu i za chęć przybycia na spotkanie. Włodarz miasta przypomniał tematy, które poruszano na poprzednim spotkaniu z 14 września 2020 roku. Większość tematów została zrealizowana, a część jest w trakcie realizacji.

Prezydent mówił o budowie żłobka miejskiego na Ostrogu. – Możemy być dumni, ponieważ obiekt jest bardzo sensownie wykonany. Skorzystaliśmy z dofinansowania w wysokości 3,5 mln zł, a więc nasz koszt za obiekt o przyzwoitej jakości i wartości gmina uzyska za niecały milion złotych – mówił prezydent. Wspomniał także o dopłacie w ramach projektu Maluch +.

Kolejną inwestycją, o której mówiono, jest winda przy Urzędzie Miasta. Będzie ona ułatwieniem dla wszystkich mieszkańców, którzy mają problem z poruszaniem się. – Inwestujemy także w remonty drogowe, których jest dużo, ale mam nadzieję, że szybko one minął i będziemy mogli korzystać z dobrodziejstwa nowych dróg po których będziemy się poruszać – powiedział Dariusz Polowy.

Korki na Ostrogu

Żywą dyskusję wzbudził temat korków na Ostrogu w godzinach porannych i popołudniowych w okolicach stacji paliw, gdy młodzież zmierza do szkoły, a pozostali mieszkańcy do pracy. Była także poruszana kwestia wyjazdu na ulicę Rudzką z pobocznych ulic. Padały różne propozycje na rozwiązanie problemu: od sygnalizacji świetlnej po przejście podziemne. – Niestety na ten moment nie ma dobrego rozwiązania. Natomiast rozważana będzie kwestia kładki pieszo-rowerowej na rzece Odra. Będziemy dążyć do tego, żeby taka kładka powstała – mówił włodarz miasta.

Kolejnym tematem była regulacja świateł na przejściu dla pieszych przy ul. Mickiewicza. Sprawa rozwiązała się w pewien sposób sama, ponieważ zepsuł się sterownik, którego nie opłaca się robić ze względu na przestarzałą instalację. Na ten moment nie ma planu naprawiania sygnalizacji, ponieważ wychodzi na to, że aktualnie brak świateł w tym miejscu nie jest utrudnieniem. Jeśli pojawi się więcej głosów, aby wymienić sterownik, to tak się stanie. Prezydent wskazał, że w przyszłości będzie wymieniana sygnalizacja przy sądzie na bardziej inteligentną (taka jak jest obecnie przy Mycie).

Bezpieczeństwo na moście zamkowym 

Kolejnym tematem było bezpieczeństwo pieszych na moście zamkowym poprzez zamontowanie barierek między chodnikiem a jezdnią. Jak poinformował prezydent – ZDW nie wyraża na taki montaż zgody. – W temacie przejścia dla pieszych przy ulicy Siwonia, będziemy się starać uzyskać zgodę od ogródków działkowych i ZDW – dodał D. Polowy.

Brak miejsc parkingowych

Podczas spotkania wywiązała się również dyskusja na temat braku miejsc parkingowych na Ostrogu. Głównie chodziło o ulicę Królewską. Dyskusja w tym temacie była żywa i długa. Jedna z mieszkanek zwróciła uwagę na to, że kiedyś był duży parking w obrębie ulicy Królewskiej, ale na jego miejscu wybudowano bloki TBS. – Zawsze wskazuje na to, że miejsca parkingowe są istotnym elementem każdego przedsięwzięcia w mieście – mówił prezydent, który zapewnił, że osobiście przyjrzy się sprawie. Kontynuowano temat ulicy Królewskiej, która wymaga remontu, a także ulic Cecylii (obecnie w remoncie), Elżbiety, Orzeszkowej i Rzemieślniczej.

W dalszej części ponownie wrócił temat żłobka miejskiego i kwestii dojazdu do niego. Poruszano kwestie zmian ruchu drogowego, rozpatrując ewentualnie drogi jednokierunkowe, ale więcej szczegółów poznamy, gdy żłobek zostanie uruchomiony. Mieszkańcy wspomnieli także o uciążliwości dotyczącej nabożeństw w kościele zielonoświątkowym i zasugerowali, aby było ciszej. Pojawił się także temat Zbiornika Racibórz Dolny jako zbiornika mokrego. Prezydent odpowiedział, że, zgodnie z projektem, trzeba poczekać jeszcze 4 lata. Podkreślił, że na poziomie rządowym jest dobra wola, aby utworzyć zbiornik mokry. Poruszono także temat studzienek kanalizacyjnych na ulicy Goduli. Jeszcze w tym roku regulacja zostanie przeprowadzona w celu poprawy odwodnienia.

Mieszkańcy Ostroga mówili również o uciążliwości i hałasie spowodowanym ruchem samochodów na ulicy Rudzkiej, wyrazili prośbę, aby zbudować ekrany akustyczne. – Trzeba mieć świadomość, że szybko się to nie wydarzy, aczkolwiek jest to na etapie wniosku do zarządcy drogi wojewódzkiej – skomentował prezydent. Mówiono także o sposobie koszenia wałów wzdłuż Odry. Tu prezydent mówił, że umowa z Wodami Polskimi się skończyła. Są otwarci na współpracę, ale wszystko długo trwa. Poruszony był także temat czyszczenia ulic Cygarowej i Rzemieślniczej – zgodnie z kategoriami ul. Rzemieślnicza oczyszczana jest jeden raz w miesiącu, natomiast Cygarowa według potrzeb jednak nie więcej niż raz w miesiącu.

Wolne wnioski

Na koniec przystąpiono do wolnych wniosków mieszkańców. Pytano o remont ulicy Cecylii, zapadliska na ul. Elżbiety. Prezydent odpowiedział, że ulice będą w najbliższym czasie wyremontowane. Rozmawiano także o oświetleniu przy ul. Cecylii i Lotniczej. Wspomniano także o potrzebie remontu ul. Agnieszki. Później temat zszedł na przywrócenie do użytku aquaparku H2Ostróg – prezydent mówił o tym, że pompa już przyszła, a w najbliższym tygodniu ma nastąpić odbiór. Jednocześnie prezydent przypomniał, że nie pozwoli oddać aquaparku do użytku, gdy ten nie będzie w 100% sprawny. Na koniec zapytano o rozstrzygnięcie konkursu nt. budżetu obywatelskiego, a dyskusję zakończono tematem budowy zadaszonego lodowiska. Prezydent wyraził nadzieję, że będzie można z obiektu korzystać zimą 2022 roku.

Prezydent podsumowując spotkanie zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby spełnić obietnice z zeszłego roku oraz zaspokoić potrzeby mieszkańców zgłaszane na tegorocznym spotkaniu. Kolejne spotkanie z mieszkańcami przewidziane jest na środę (6.10) w DK Strzecha (Stara Wieś/Proszowiec).

/UM Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here