Jest ratunek dla Rafako. Podpisano list intencyjny

rafako sa raciborz
Rafako S.A.

Spółka Polimex-Mostostal wraz ze spółką zależną Tauronu – Nowe Jaworzno Grupa Tauron i funduszem z PFR podpisały list intencyjny w sprawie działań związanych z potencjalnym zakupem akcji Rafako.

PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych i Polimex-Mostostal są zainteresowane inwestycją w Rafako. Od tej transakcji zależy, czy raciborska spółka dokończy remont blok energetyczny 910MW w Elektrowni Jaworzno III i czy możliwe będzie jego ponowne uruchomienie.

- reklama -

Blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno III został oddany do eksploatacji 13 listopada 2020 r. i pracował do czasu awarii 11 czerwca. Na początku września pojawiły się informacje o kłopotach z pracami remontowymi, a raciborska spółka poinformowała, że oczekuje pomocy ze strony Taurona. Przedstawiciele Taurona odpowiedzieli, że firma nie ma zamiaru angażować się kapitałowo w Rafako. Obecny kontraktowy termin synchronizacji z siecią to 25 lutego 2022 r.

– Podpisany dziś list intencyjny stanowi krok w kierunku zakończenia naprawy bloku o mocy 910 MW w Jaworznie we współpracy z generalnym wykonawcą inwestycji. Nasze zaangażowanie pozwoli potencjalnym uczestnikom konsorcjum na oszacowanie ryzyk związanych z zaangażowaniem w Rafako poprzez uzyskanie kompletnych informacji dotyczących statusu prac naprawczych przy jednostce – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauronu.

Władze energetycznego koncernu nie przewidują, by termin oddania bloku do użytku był zagrożony. – Naszym priorytetem jest zakończenie naprawy bloku zgodnie z ustalonym w sierpniu harmonogramem. Zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa i będzie odgrywała ta jednostka w perspektywie stabilności polskiego systemu energetycznego – przekonuje Artur Michałowski.

Na podpisany w środę list intencyjny zareagowali inwestorzy giełdowi. Kurs Rafako po południu rósł nawet o 46%, do 1,44 zł. Z kolei akcje Polimexu-Mostostal drożały maksymalnie o 8%, do 4,94 zł. Nieznaczny spadek zanotował natomiast kurs Tauronu.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here