Czyste Powietrze: Rybnik w trzydziestce najaktywniejszych gmin, Racibórz na 112. miejscu

dym komin smog
Fot. freepik.com

Od początku trwania programu Czyste Powietrze złożonych zostało 3538 wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć zlokalizowanych na terenie miasta Rybnika.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Polskim Alarmem Smogowym opublikowały nowy ranking pokazujący aktywność gmin w programie Czyste Powietrze. Dzięki niemu każdy może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów złożono w jego gminie.

- reklama -

Na poziomie wojewódzkim najlepiej wypadło śląskie. Spośród prawie 2,5 tysiąca polskich miast najwięcej wniosków złożył Rybnik. W drugim kwartale tego roku było ich 712, a od początku funkcjonowania programu rybniczanie złożyli ponad 3 tys. wniosków. W przeliczeniu na 1000 budynków jednorodzinnych Rybnik znalazł się na 23. miejscu.

– Widać, że świadomość problemu smogu, o jakiej mówi się w Rybniku od lat, przekłada się na aktywność mieszkańców w wymianie kotłów. Również poza granicami miasta. To szczególnie istotne, ponieważ Śląsk jest regionem, w którym uchwała antysmogowa wprowadzająca zakaz użytkowania „kopciuchów” zacznie obowiązywać już za niecałe 100 dni – podkreśla lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła. – Ranking pokazuje, że wymiana kotłów idzie szybciej w tych miejscowościach, gdzie gminy aktywnie zachęcają mieszkańców do skorzystania z programu. Przykładem jest przywołany już Rybnik. Od początku funkcjonowania programu złożono tam aż ponad 3 tys. wniosków. Najwięcej w całym programie – dodaje przedstawiciel PAS,

– Od początku trwania programu Czyste Powietrze do pierwszych dni września bieżącego roku złożonych zostało 3538 wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć zlokalizowanych na terenie miasta Rybnika, z czego w 3370 wniosków dotyczyło zakupu i montażu źródła ciepła zgodnego z wymaganiami programu – precyzuje Jacek Chołuj, główny specjalista w Wydziale Inwestycji odpowiedzialny m.in. za kwestie związane z poprawą jakości powietrza w mieście.

Wśród miast z regionu 3. miejsce w przeliczeniu na 1000 budynków zajęły Lyski, 4. Gaszowie. Wysoko są także Pszów, Lubomia, Jejkowice i Mszana. 10. jest Godów, 11 Świerklany. Z powiatu raciborskiego najwyżej jest Nędza – 33. Racibórz jest 112. z 85 wnioskami. Wodzisław Śląski 59. – 139 wniosków, Jastrzębie-Zdrój 94. – 127, Żory 100. – 112.

Dokładne dane można sprawdzić przez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here