Zbiory archiwalnych czasopism w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

czasopisma biblioteka raciborz
Zbiory archiwalnych czasopism w raciborskiej bibliotece

MiPBP w Raciborzu jest w posiadaniu egzemplarzy „Zarania Śląskiego”, „Sobótki”, „Kwartalnika Opolskiego” czy „Trybuny Opolskiej” sprzed kilkudziesięciu lat.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu to bogata skarbnica czasopism – nie tylko tych aktualnych, których bieżące numery pojawiają się na rynku, ale również pokaźne zbiory archiwalne.

- reklama -

Wszyscy spragnieni wiedzy na temat historii, nauki i kultury Śląska mogą znaleźć takie perełki jak „Zaranie Śląskie” – archiwalne numery z lat 1947 i 1959-1989, w których artykuły poruszały tematykę związaną z folklorem, literaturą i historią Ziemi Śląskiej. – Związany z badaniami dotyczącymi dziejów Śląska oraz krain sąsiednich Śląski Kwartalnik Historyczny „Sobótka” warto przejrzeć ze względu na to, iż nie tylko publikuje materiały stricte naukowe, ale otwarty jest również na inną tematykę. Bibliofilów mógłby zainteresować artykuł z rocznika 1969 dotyczący problematyki rękopisów średniowiecznej biblioteki cysterskiej w Rudach Wielkich. Wiele artykułów w Kwartalniku dotyczy okolic Raciborza, więc warto dzięki niemu poszerzyć swoją wiedzę na temat naszej małej ojczyzny – zachęca biblioteka.

Materiały dotyczące historii regionu opolskiego zawiera „Kwartalnik Opolski. Organ Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk”. Redaktorzy pisma od 1955 r. dbają o to, aby było atrakcyjne dla szerokiej rzeszy odbiorców, a nie tylko miłośników nauki, dlatego wiele artykułów ma charakter interdyscyplinarny: przyrodniczo-techniczny czy przedstawiający życie literacko-teatralne regionu. Raciborska biblioteka jest w posiadaniu roczników z 1955, 1957, 1959-1964, 1966, 1968-1969, 1971-982, 1984-1989, które stanowią bogate źródło wiedzy dotyczące śląskiej tradycji i współczesności, języka i kultury.

Nieco nowsze dzieje regionu opolskiego, a mianowicie lata 1960-1975, można poznać w archiwalnych numerach „Trybuny Opolskiej”, również dostępnych w Bibliotece na ul. Kasprowicza 12. Roczniki tego dziennika kryją niemało absurdów PRL-u.

Poza wymienionymi archiwalnymi tytułami czasopism magazyny raciborskiej biblioteki wypełnione są wieloma ciekawostkami prasowymi, zarówno regionalnymi, jak i ogólnopolskimi.

Pełny wykaz czasopism znajdujących się w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Ryszarda Kincla w Raciborzu znaleźć można na stronie www.biblrac.pl w zakładce ZBIORY – CZASOPISMA.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here