Nowa odmiana wariantu Delta bardziej zakaźna

koronawirus maseczka
Fot. freepik.com

AY.4.2 jest jedną z około 45 odmian wariantu Delta, które zidentyfikowano na świecie. Obecnie jest głównie wykrywana w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy w Wielkiej Brytanii przyglądają się zmutowanej odmianie wariantu Delta. Odpowiada ona za 6% nowo wykrywanych zakażeń koronawirusem w tym kraju i prawdopodobnie rozprzestrzenia się nieco szybciej niż obecnie dominujący wariant.

- reklama -

Odmiana AY.4.2 – nazywana czasem Delta Plus – została po raz pierwszy zidentyfikowana w lipcu. Ma kilka mutacji w wypustkach, których wirus używa do przenikania do ludzkiego organizmu, przez co prawdopodobnie ma większą zdolność do transmisji. AY.4.2 na razie nie została uznana za odmianę pod obserwacją ani za wariant niepokojący, jednak zdaniem prof. Francoisa Balloux, dyrektora instytutu genetyki na University College London, zapewne wkrótce to się zmieni.

Francois Balloux wraz z innym naukowcem, Jeffrey’em Barrettem z Covid-19 Genomics Initiative, uważają, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o ok. 10% szybciej niż oryginalny wariant Delta, który jest obecnie dominującym na świecie. To czyniłoby ją najszybciej przenoszącą się odmianą koronawirusa. Jednak to niewielki procentowo przyrost w stosunku do poprzednich wariantów koronawirusa. – Jest to potencjalnie bardziej zakaźny szczep. To niewiele w porównaniu z tym, co widzieliśmy w Alfa i Delta, które były ok. 50 do 60% bardziej zakaźne. Prawdopodobne, że jest on do 10% bardziej zakaźny, więc mówimy o dość subtelnej różnicy, i to jest obecnie w trakcie badań. Na tym etapie powiedziałbym poczekajmy i zobaczmy, nie wpadajmy w panikę – powiedział prof. Balloux.

AY.4.2 jest jedną z około 45 odmian wariantu Delta, które zidentyfikowano na świecie. Obecnie jest głównie wykrywana w Wielkiej Brytanii. Kilka przypadków wykryto w USA, a także w Danii, ale liczba nowych infekcji tą odmianą w tym kraju spadła.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj