NAVAL o Afganistanie, wspomnieniach z Raciborza i ekstremalnych wyjazdach [ZDJĘCIA]

Naval

Uczestnicy spotkania z NAVALEM, zorganizowanego przez raciborską bibliotekę, mieli okazję usłyszeć jak wygląda Afganistan oczami żołnierza, który spędził tam prawie 2 lata podczas 4 misji wojskowych. Były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM oraz autor ośmiu książek skomentował też aktualną sytuację geopolityczną.

Pochodzący z Raciborza NAVAL przez czternaście lat służył jako operator w zespole bojowym Jednostki Wojskowej GROM. Sporą część tego czasu spędził na misjach zagranicznych biorąc udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, Iraku i w Afganistanie. Zanim przeszedł selekcję do GROM‑u, był żołnierzem 1 Pułku Specjalnego oraz służył w Libanie w misji pokojowej ONZ.

- reklama -

Po zakończeniu kariery w JW GROM, swoje doświadczenie przekłada na grunt cywilny. Jest doradcą bezpieczeństwa osobowego, komentatorem, mówcą motywacyjnym i wolontariuszem pracującym m.in. z trudną młodzieżą. Dawniej jako żołnierz, a obecnie podróżnik i ultramaratończyk, odwiedził już prawie 50 krajów. Jest też autorem książek, w których dzieli się swoimi doświadczeniami. Są to: “Przetrwać Belize”, “Ostatnich gryzą psy”, “Zatoka”, “Camp Pozzi”, „Chłopaki z Marsa”, „Ekstremalny poradnik treningowy”, „Strzelnica Navala” oraz najnowsza „Świat na celowniku”.

Podczas spotkania, które 20 października odbyło się w raciborskiej bibliotece NAVAL podzielił się własnymi wspomnieniami z Afganistanu, w którym spędził prawie 2 lata. Prezentacja ilustrowana fotografiami i fragmentami filmów z prywatnego archiwum Navala wywołała ciekawą dyskusję wśród uczestników spotkania. Padło wiele pytań i komentarzy dotyczących również aktualnej sytuacji w tym targanym konfliktami regionie świata.

Kolejne pytania uczestników skierowały uwagę na tematy związane z Raciborzem, piłką nożną, a przede wszystkim podróżami, o których autor rozpisuje się w swojej najnowszej książce. Jak sam instruuje we wstępie: „Świat na celowniku” to trochę taki ekstremalny poradnik podróżniczy, w którym nie tylko podzielę się z wami radami, jak dobrze zaplanować swą podróż, lecz także udacie się ze mną w wiele miejsc, które zwiedziłem jako żołnierz jednostki specjalnej GROM i jako cywil!”. Kolejna podróż na celowniku Navala planowana jest w przyszłym roku do krajów środkowej i południowej Afryki.

Pod koniec spotkania do autora ustawiła się długa kolejka czytelników chcących uzyskać dedykację na własnych egzemplarzach książek.

 

/MiPBP Racibórz oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj