Koncert kameralny na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA]

koncert kameralny zamek
Koncert kameralny na Zamku Piastowskim

Na raciborskim zamku można było usłyszeć utwory od opery po piosenki międzywojnia oraz arcydzieła literatury skrzypcowej.

23 października na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się koncert kameralny. Można było usłyszeć utwory od opery po piosenki międzywojnia oraz arcydzieła literatury skrzypcowej. Przed raciborską publicznością wystąpili: Oskar Koziołek-Goetz – bas-baryton, Michał Rożek – skrzypce oraz Mateusz Rożek – fortepian.

- reklama -

Oskar Koziołek-Goetz – absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Opolu, Uniwersytetu Opolskiego oraz Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Włodzimierza Zalewskiego Śpiewak podejmujący wielostronną działalność muzyczną w kraju i za granicą, wykonujący muzykę zróżnicowaną stylistycznie, od baroku po prawykonania kompozycji współczesnych, nominowany wraz z zespołem Solistenensemble Phoenix16 do Fryderyka za „Passio“ Dariusza Przybylskiego. Na przestrzeni lat dwie pasje – muzyka i podróże – zawiodły go m. in. do Chin, Izraela, RPA, Singapuru, Indonezji, Malezji, Indii oraz do większości krajów Europy, włączając Gruzję i Islandię. Śpiewał w uznanych na świecie salach koncertowych jak Royal Albert Hall w Londynie, Tonhalle w Zurychu, Filharmonia Berlińska, Konzerthaus Berlin, wiedeńska Kunsthalle, Megaron w Atenach. Brał udział w projektach pod dyrekcją Riccardo Mutiego – Festiwal Vie dell’Amicizia w Ravennie oraz Pfingstfestspiele w Salzburgu. Wraz z Solistenensemble Phoenix16 brał kilkakrotnie udział w festiwalach Ultraschall oraz Maerzmusik w Berlinie, festiwalu Achtbrücken w Kolonii, a podczas greckiej edycji wystawy Documenta 14 (Documenta Kassel) wykonał z tym zespołem w Atenach „Horos Meteoros“ Jakoba Ullmanna, uznawanego za jednego z najciekawszych współczesnych kompozytorów niemieckich. Współpracuje z krakowskim Kolegium Muzyki Ewangelickiej, z którym w ramach jubileuszu 500-lecia Reformacji wystąpił m.in. na Festiwalu Muzyki Pasyjnej i Paschalnej w Poznaniu, na Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie oraz na XIV Dniach Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim. W Krakowie współpracuje również z orkiestrą kameralną „Fresco sonare” pod dyrekcją Moniki Bachowskiej. Występował m.in. na festiwalu im. C. M. Webera w Pokoju (2018) oraz festiwalu Dobrodzień Classic (2017, 2018). Organizator i wykonawca cyklu Opolskich Koncertów Pasyjnych 2019, solista w koncercie doktorskim Anny Sikory „Śląska muzyka oratoryjna – msze Maxa Filkego“ w Filharmonii Opolskiej. Beneficjent programu grantowego Fundacji Górażdże – Aktywni w Regionie. Dyrygent i instruktor wokalny chórów i zespołów śpiewaczych Mniejszości Niemieckiej regionu opolskiego. Jako solista współpracuje regularnie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Leśnica, reprezentując region m.in. na Festiwalu Kultury Niemieckiej 2018 w Hali Stulecia we Wrocławiu.

Mateusz Rożek – urodzony w Opolu, pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Ukończył z wyróżnieniem edukację w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. F. Chopina w Opolu w klasie prof. Celiny Hellerowej. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj. Artysta brał udział w festiwalach i konkursach pianistycznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Do najważniejszych sukcesów zalicza 51. Steinway Klavierspiel Wettbewerb w Berlinie – II nagroda i nagroda specjalna Deutsche Chopin Gesellschaft, 26. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny B. Smetany w Plzeň – wyróżnienie, II Ogólnopolski Konkurs Chopinowski im. W. Kędry w Łodzi – II nagroda. Za swoje osiągnięcia artystyczne został uhonorowany stypendiami Prezydenta Miasta Opola, Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej oraz czterokrotnie tytułem „Orła Opolskiego”. W 2006 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Roanoke County (USA). Jako stypendysta Fundacji Piotra Klera dokonał nagrań płytowych Koncertu fortepianowego a moll Edvarda Griega zrealizowanych w Studiu Polskiego Radia w Katowicach oraz Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Pianista nagrał również recital solowy z utworami Beethovena, Chopina i Smetany zrealizowany w Studiu Polskiego Radia w Warszawie.

Michał Rożek – absolwent Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu pod kierunkiem prof. Petru Munteanu, prof. Winfrieda Rüssmanna i prof. Andreasa Röhna. Uczestnik kursów mistrzowskich, stypendysta Otto Stöterau Stiftung, praktykant Philharmoniker Hamburg. Jako muzyk orkiestrowy, kameralista i solista występował w salach koncertowych w Polsce, Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Korei Południowej, Chinach, Danii, Włoszech, Francji, Austrii i Szwajcarii. Współpracuje z orkiestrami: Philharmoniker Hamburg, Klassikphilharmonie Hamburg, Chamber Philharmony Europe, Junge Philharmonie Köln, Deutsches Radio Kammerorchester. W latach 2013-2021 muzyk orkiestrowy i koncertmistrz drugich skrzypiec w Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz. Obecnie pełni funkcję zastępcy koncertmistrza orkiestry Opery Bałtyckiej w Gdańsku i jest prymariuszem Kwartetu Opera.

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here