Miliony z Polskiego Ładu dla Powiatu Raciborskiego. Kto dostał najwięcej?

Fot. Zamek Piastowski

W ramach rządowego funduszu Polski Ład niemal 95 mln zł trafi do samorządów z Powiatu Raciborskiego.

Rządowy Fundusz Polski Ład to Program Inwestycji Strategicznych, który ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku. Dziś premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki. W ramach rządowego programu do 2785 jednostek samorządu terytorialnego trafią wkrótce ponad miliardy złotych.

- reklama -

17,82 mln zł dla Powiatu Raciborskiego

– Długo oczekiwana i zapowiadana adaptacja budynku słodowni i modernizacja domu książęcego na centrum turystyczno-historyczne z ekspozycją multimedialną na Zamku Piastowskim w Raciborzu wreszcie doczeka się realizacji! – komentuje Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Wniosek Powiatu Raciborskiego o dofinansowanie tego zadania w ramach I edycji Rządowego Funduszu „Polski Ład” został rozpatrzony pozytywnie, 17,82 mln zł przełoży się na nowoczesne wystawy muzealne oraz sale warsztatowe z zapleczem gastronomicznym, zaprojektowane z myślą o dodatkowej atrakcji turystycznej powiatu i o uzupełnieniu oferty Zamku Piastowskiego, którego ożywienie i promocję samorząd powiatowy wyznaczył jako jeden z priorytetów obecnej kadencji.
– Cieszę się bardzo, bo ta inwestycja to wielka szansa na kolejną wyjątkową ofertę dla mieszkańców naszego powiatu i co równie ważne dla turystów z całego regionu – napisał na Facebooku starosta Grzegorz Swoboda. Władze Powiatu Raciborskiego skierowały szczególne podziękowania w stronę podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michała Wosia oraz senator Ewy Gawędy.

18,05 mln zł dla Raciborza

Miasto Racibórz pozyskało 18 milionów złotych na przebudowę ul. Rybnickiej. Będą to szeroko zakrojone prace – od wiaduktu kolejowego do mostu na kanale Ulga. Powstaną: nowa droga, nowa ścieżka rowerowa oraz nowe pasy zieleni. Kwota zostanie przeznaczona na przebudowę ul. Rybnickiej (DW 935) od ul. Jana do mostu na kanale Ulga w Raciborzu na długości około 1600 metrów wraz z niezbędną infrastrukturą drogową (m.in.: chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe, zatoki autobusowe, oświetlenie). Realizacja inwestycji znacząco poprawi bezpieczeństwo użytkowników ruchu drogowego oraz skomunikowanie terenów z drogą Racibórz-Pszczyna. Inwestycja posiada pełną dokumentację wykonawczą wraz z decyzją ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej). Usprawni komunikację pomiędzy budowaną obecnie obwodnicą Raciborza, a strefą gospodarczą na ul. B. Lasoty i Mikołowską.

– Niesamowicie dobra wiadomość, mamy to. W ramach Polskiego Ładu udało się nam pozyskać aż 18 milionów złotych na przebudowę ul. Rybnickiej. Będą to szeroko zakrojone prace – od wiaduktu kolejowego do mostu na kanale Ulga. Powstaną: nowa droga, nowa ścieżka rowerowa oraz nowe pasy zieleni. Da Się. – napisał w mediach społecznościowych prezydent Dariusz Polowy.

Krzyżanowice największym wygranym spośród gmin

  • Krzyżanowice 13,5 mln zł (modernizacja basenu w Tworkowie)
  • Pietrowice Wielkie 11,3 mln zł (przebudowa dróg gminnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Kornicach i Żerdzinach wraz z budową odcinka ścieżki rowerowej łączącej obie miejscowości)
  • Nędza 8,93 mln zł (budowa tranzytu z miejscowości Ciechowice do miejscowości Nędza)
  • Kornowac 8,455 mln zł (uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy)
  • Kuźnia Raciborska 8,365 mln zł (budowa sieci kanalizacji sanitarnej w Budziskach)
  • Rudnik 4,744 mln zł (budowa sieci kanalizacji i modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Gamów)
  • Krzanowice 3,393 mln zł (budowa i przebudowa systemu kanalizacji deszczowej w rejonie Domu Kultury w miejscowości Borucin)Dziś na Zamku Piastowskim wiceminister Michał Woś uroczyście przyznał środki z Polskiego Ładu samorządowcom z powiatu raciborskiego.

/oprac. c/

 

- reklama -

3 KOMENTARZE

  1. Rewelacja. Najpierw zabierają samorządom udział w dochodach z podatków, a potem łaskawie część tej kwoty oddają, ale już „z łaski” jako „dotację rządową”.
    Wszystko pod publiczkę i w ramach śmierdzącej kiełbasy wyborczej.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here