Obiektywnie śląskie – wyłoniono najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku

Fot. Viola Kuniej

Za nami dwunasta edycja Festiwalu Obiektywnie śląskie, która w tym roku odbyła się pod hasłem „Śląsk bez maski”. W ramach konkursu wyłoniono najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku. 

Obiektywnie śląskie to konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku, który prezentuje niezwykle oryginalne i interesujące obrazy naszego regionu. Gala finałowa tegorocznej edycji została zorganizowana 22 października w budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Podczas finału poznaliśmy laureatów konkursu, których wyłoniło jury w składzie: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan oraz Jacek Joostberens. Autorom najlepszych fotoreportaży, filmów i fotokastów wręczono nagrody. Galę umilił recital jazzowy w wykonaniu Adama Jarzmika (piano) i Kuby Łępy (saksofon).

- reklama -

Laureaci XII edycji

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 134 prace, w tym 110 fotoreportaży, 14 filmów i 10 fotokastów.

W kategorii fotoreportaż 1. miejsce zajęła Viola Kuniej za pracę „Kiedy surrealizm staje się realizmem”, 2. miejsce zdobył Daniel Franek za pracę „Mikołaje”. Na 3. miejscu uplasowała się Karina Soroczyńska i jej praca „Przyjaźń”. Wyróżnienie zdobyli Wojciech Kukuczka, Jacek Durski, Wojciech Grabowski i Sebastian Rosiak.

W kategorii filmów 1. miejsce zajął Wojciech Kukuczka („Czarna dziura”), 2. miejsce zdobył Maciej Gryzełko (za cały cykl filmów Zakład Tańca: Omar, Dawid, Marcelina). Wyróżnienia zdobyli Samuel De Filippo, Andrzej Bryniak, (współautor: Szymon Król) i Paweł Koniarski.

W kategorii fotokastu 1. miejsce zajął Szymon Król, współautor: Andrzej Bryniak („Samotność”), 2. miejsce zdobyli ex aequo Arkadiusz Bała („Bez maski”) oraz Wojciech Kukuczka („Czas nieuchwycony”). Wyróżniono Piotra Ogłaszewskiego.

Nagrodę publiczności otrzymał Robert Gońda za pracę „Tychy z lotu ptaka”.

Koordynatorem festiwalu Obiektywnie śląskie jest od 12 lat Anna Kokolus, wicedyrektor Raciborskiego Centrum Kultury. – Dziękuję wszystkim, którzy dołożyli swój mniejszy lub większy kamyczek do tego ogródka, by wszystko mogło się udać. Piękne emocje i uśmiechy na twarzach laureatów to najlepsza nagroda za intensywny czas przygotowań do tego wydarzenia. To już 12. rok organizacji Obiektywnie śląskie i oby sił i energii mi starczało na kolejne – skomentowała w mediach społecznościowych Anna Kokolus.

/oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here