Wieczór autorski Ewy Kassali na Zamku Piastowskim [ZDJĘCIA]

ewa kassala raciborz
Wieczór autorski Ewy Kassali na Zamku Piastowskim

Wieczór autorski Ewy Kassali połączony był z promocją książki, która przybliża osobę i historię Marii Magdaleny. Wydarzeniu towarzyszyła debata na temat wyzwań, przed jakimi obecnie stają współczesne kobiety.

5 listopada na Zamku Piastowskim w Raciborzu odbył się wieczór autorski Ewy Kassali promujący najnowszą powieść pisarki pt. „Maria Magdalena Wyzwolona kobiecość, odnaleziona boskość”.

- reklama -

Kim była Maria Magdalena? Towarzyszką i uczennicą Jezusa? Jego żoną, apostołką, nawróconą jawnogrzesznicą? Co stało się Marią Magdaleną po zmartwychwstaniu Jezusa? Choć Biblia oficjalnie milczy na ten temat, nie brak domysłów, urastających nieraz do rangi legend, snutych od wieków. Są też ślady zapisane na kartach apokryfów i wielu różnych ksiąg. Ich tropem podążyła Ewa Kassala. Pisarka odbyła ponadczasową podróż po Europie i Afryce. Dotarła do miejsc związanych z Marią Magdaleną. Informacje na jej temat czerpała nawet z niedostępnych dla większości badaczy archiwów Watykanu.

Ewa Kassala jest pisarką, która oddaje głos silnym kobietom, znanym z kart odległej historii. Jest autorką trylogii o królowych Egiptu (Kleopatrze, Nefretete, Hatszpsut) oraz tryptyku biblijnego (królowa Saby, Semiramida, Maria Magdalena). W każdej z powieści podąża drogą swoich bohaterek, czerpiąc ze źródeł historycznych, posiłkując się wiedzą ekspertów, tworząc przy tym fabułę, którą czyta się jednym tchem.

W świat Marii Magdaleny wprowadziła zebranych Magdalena Wawoczny, doktorantka ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie oraz studentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, która wystąpiła z krótką prezentacją pt. „Postać Marii Magdaleny w ujęciu religijnym i kulturowym”. Oprawę artystyczną wieczoru stanowił występ Julii Mielnik, młodej mieszkanki Cyprzanowa, uczennicy II LO w Raciborzu, tegorocznej maturzystki, która zaprezentowała swoje autorskie utwory i covery.

Dopełnieniem wieczoru inspirowanego postacią Marii Magdaleny była debata na temat wyzwań, przed jakimi stoją współczesne kobiety. Udział w niej wzięły: Gabriela Lenartowicz – posłanka na Sejm RP, Anna Amiłowska-Czaja – psycholog, dr inż. Sabina Musioł – PWSZ w Raciborzu, Monika Grzesiek – Sukces Marketing i Aleksandra Dik – Adventure Media, które poruszyły takie zagadnienia, jak równouprawnienie na rynku pracy, prawa kobiet, kiedy i gdzie szukać pomocy w różnych sytuacjach życiowych, jak budować poczucie własnej wartości. Po debacie zainteresowane osoby mogły osobiście porozmawiać pisarką i ekspertkami.

Organizatorami wydarzenia były: Forum Kobiet Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, organizacja networkingowa Sukces Marketing, Starostwo Powiatowe w Raciborzu i Zamek Piastowski w Raciborzu.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here