Audiobooki, „Duże litery” i Czytaki w raciborskiej bibliotece

audiobooki duze litery czytaki 0
Zarówno audiobooki, książki z serii „Duże litery”, a także Czytaki dostępne są w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12

Raciborska biblioteka udostępnia zainteresowanym czytelnikom specjalne Czytaki. Są to urządzenia przeznaczone do odtwarzania audiobooków, słuchowisk i muzyki. Odtwarzacz przystosowany jest dla osób niewidzących i słabowidzących.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu w swojej ofercie posiada pokaźną kolekcję audiobooków, czyli książek czytanych przez lektorów, a także książki wydrukowane specjalną dużą czcionką. Oferta w szczególności skierowana jest do osób, które mają problemy ze wzrokiem i czytaniem tradycyjnych książek, aczkolwiek audiobooki cieszą się obecnie powodzeniem wśród wszystkich czytelników.

- reklama -

– W dobie nieustannej pogoni za czasem to doskonały „wynalazek” pozwalający zapobiec wykluczeniu czytelniczemu i być na bieżąco z literaturą. Warto zaznaczyć, iż na rynku wydawniczym audiobooki pojawiają się na równi z terminami wydawania bestsellerów. Raciborska biblioteka czyni duże starania, aby w ten sam sposób, równolegle zasilać swoje zasoby – podkreśla MiPBP.

Największą popularnością cieszą się książki mówione z zakresu literatury pięknej, wśród których królują popularni autorzy polscy i zagraniczni: Szczepan Twardoch, Katarzyna Bonda, Marek Krajewski, Olga Rudnicka, Lee Child, Harlan Coben czy Stephen King. W kolekcji audiobooków znajdują się również reportaże, biografie, pamiętniki i poradniki – czyli każdy gatunek literatury. Sporą część stanowią również lektury szkolne.

Dział książek z dużą czcionką w szczególności użytkowany jest przez osoby słabowidzące oraz seniorów. Seria „Duże litery” pomaga chronić wzrok i ułatwia czytanie. Dzięki większej, wyraźnej czcionce lektura takich książek jest wygodniejsza, a przejrzysty format nie nadwyręża wzroku czytelnika. W tej serii w raciborskiej bibliotece dominuje literatura piękna.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Ryszarda Kincla w Raciborzu jest uczestnikiem projektu „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących” realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca. Dzięki temu udostępnia zainteresowanym czytelnikom specjalne Czytaki. Są to urządzenia przeznaczone do odtwarzania audiobooków, słuchowisk i muzyki. Odtwarzacz przystosowany jest dla osób niewidzących i słabowidzących, przypomina wielkością telefon bezprzewodowy i wyposażony jest w radio FM, głośniki oraz wejście na słuchawki.

Zarówno audiobooki, książki z serii „Duże litery”, a także Czytaki dostępne są w Wypożyczalni Głównej przy ul. Kasprowicza 12. Wszystkie tytuły w zbiorach biblioteki znaleźć można w katalogu bibliotecznym pod linkiem https://katalog.biblrac.pl/.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here