Różowe skrzyneczki również w Wodzisławiu Śląskim

Różowa skrzyneczka
fot. Wydział Dialogu, Promocji i Kultury

Celem skrzyneczek jest zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. Pojawiły się one w Urzędzie Miasta oraz trzech wodzisławskich placówkach oświatowych: Zespole Szkół nr 1, Szkole Podstawowej nr 1 i Szkole Podstawowej nr 15.

Ubóstwo menstruacyjne (problem z dostępem do środków higieny) to w naszym kraju wciąż realny i duży problem. Według badań zleconych przez Kulczyk Foundation aż 4 proc. Polek, czyli ok. 500 tys. osób, nie ma możliwości zakupu środków higienicznych. Różowa skrzyneczka ma być odpowiedzią na ten defekt.

- reklama -

– Dziś brak dostępu do podpasek czy tamponów w publicznych toaletach stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno ten brak uderza w osoby z rodzin ubogich, rodziny wielodzietne, nastolatki, uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć lub wyjścia z pracy – mówi Agnieszka Gonsior, która jest inicjatorką akcji na terenie naszego miasta. – Martwienie się o brak podpaski nie powinno mieć miejsca. Niestety wciąż tak jest. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której 12-letnia dziewczyna dostaje pierwszą miesiączkę podczas zajęć lekcyjnych. Nie ma przy sobie środków higienicznych, ponieważ wydarzyło się to pierwszy raz. Często w tym momencie odczuwa wstyd, aby poprosić kogoś o pomoc. Nie mając swoich pieniędzy nie jest w stanie zakupić środków w sklepie. Dodatkowo w czasie zajęć nie może opuścić terenu szkoły. W takiej sytuacji różowa skrzyneczka znajdująca się w toalecie szkolnej jest idealnym rozwiązaniem, pozwalającym tej młodej dziewczynie zachować komfort. Komfort nie tylko fizyczny, ale przede wszystkim psychiczny – dodaje.

Różowe skrzyneczki pojawiły się na terenie Wodzisławia Śląskiego dzięki organizatorce akcji oraz wodzisławianom, którzy wsparli zrzutkę pieniężną na popularnym portalu. Gdzie szukać skrzyneczki w magistracie? Została zamontowana w toalecie, dostosowanej także do potrzeb osób niepełnosprawnych, znajdującej się w budynku 4b.

Popieracie taką inicjatywę? Dajcie znać na naszym Facebooku!

/UM Wodzisław Śląski oprac. c/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here