Wariant Omikron zakończy pandemię koronawirusa?

Fot. freepik.com

Jak poinformowało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, modele matematyczne wskazują, iż nowy wariant wirusa Omikron może za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Europie.

Australijski epidemiolog prof. Tony Blakely widzi szansę na pokonanie pandemii w nowym wariancie koronawirusa – Omikronie. Jak tłumaczy, dotkliwe fale zakażeń pożegnamy, jeśli ta mutacja okaże się szczególnie zakaźna, a jednocześnie nie będzie powodować ciężkiego przebiegu COVID-19.

- reklama -

Prof. Blakely, który jest wykładowcą Uniwersytetu Melbourne, opiera się na wstępnych raportach z Republiki Południowej Afryki, z których wynika, że Omikron jest bardziej zakaźny od wariantu Delta, ale nie powoduje tak poważnego przebiegu choroby. – Łagodniejszy wirus, który nie powoduje chorób wymagających hospitalizacji, a zarazem rozprzestrzenia się bardzo szybko i może stać się dominującym wariantem, mógłby rozwiązać w dużej mierze problem pandemii – uważa.

Ekspert zastrzegł jednak, że nie można wykluczyć, iż warianty koronawirusa, które pojawią się po Omikronie, będą bardziej niebezpieczne.

Jak poinformowało 2 grudnia Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, modele matematyczne wskazują, iż nowy wariant wirusa Omikron może za kilka miesięcy odpowiadać za ponad połowę zakażeń w Europie. Ponadto Omikron może się okazać silniejszy niż Delta i stać się dominującym koronawirusem typu SARS-CoV-2. Szefowa ECDC Andrea Ammon powiedziała, że wykryte w Europie infekcje Omikronem mają przebieg „łagodny lub bezobjawowy”. Nie wiadomo jeszcze, czy producenci szczepionek przeciw COVID-19 będą musieli dostosować swoje preparaty w związku z pojawieniem się nowego wariantu, ale Europejska Agencja Leków zapewniła, że przygotowywała się na taką ewentualność.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała natomiast, że spodziewa się na dniach więcej informacji w kwestii przenoszenia się nowego wariantu koronawirusa. Nadal nie wiadomo, czy wariant Omikron jest odporny na istniejące szczepionki ani czy wywołuje poważniejsze skutki niż inne warianty koronawirusa.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here