Omikron rozprzestrzenił się między zaszczepionymi, którzy nie mieli ze sobą kontaktu

koronawirus
Zdjęcie poglądowe. Fot. freepik.com

Naukowcy badają, czy zwiększyła się zdolność przenoszenia się wirusa. Wykrycie wariantu Omikron u dwóch w pełni zaszczepionych osób, do którego transmisji doszło w korytarzu hotelu, uwydatniły tę potencjalną obawę.

Nowe doniesienia o Omikronie, najnowszym wariancie koronawirusa, mogą świadczyć o jego wysokiej zaraźliwości. Jak poinformowała agencja Bloomberg, Omikron rozprzestrzenił się między dwoma w pełni zaszczepionymi podróżnymi w korytarzu hotelu w Hongkongu, w którym osoby te przebywały na kwarantannie. Według nagrań z kamery przemysłowej żadna z osób nie opuściła swojego pokoju ani nie miała kontaktu z inną. – Do transmisji wirusa doszło drogą powietrzną. Wirus musiał się przenieść, gdy drzwi do pokojów zostały otwarte w celu podania żywności lub wykonania testu na obecność OVID-19 – podali badacze z Hongkongu w artykule zamieszczonym w czasopiśmie naukowym „Emerging Infectious Diseases”.

- reklama -

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że około 450 naukowców na całym świecie rozpoczęło pilne badania wariantu Omikron. Mają one na celu zrozumienie, w jakim stopniu najnowsza mutacja może być odporna na szczepienie przeciwko koronawirusowi. Ponadto naukowcy badają, czy zwiększyła się zdolność przenoszenia się wirusa. – Wykrycie wariantu Omikron u dwóch w pełni zaszczepionych osób, do którego transmisji doszło w korytarzu hotelu, w którym przebywały na kwarantannie, uwydatniły tę potencjalną obawę – stwierdzili w swoim badaniu hongkońscy naukowcy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here