„Czas Apokalipsy” przed kościołem farnym [ZDJĘCIA]

"Czas Apokalipsy" przed kościołem farnym

– Wystawa ma przybliżyć mieszkańcom Raciborza bolesną cześć naszej historii, by przypominać, że w przeszłości nie mieliśmy przywileju życia w wolnym państwie – podkreślił Michał Woś.

12 grudnia, w przededniu 40. rocznicy ogłoszenia stanu wojennego, wiceminister sprawiedliwości Michał Woś i dyrektor Zakładu Karnego w Raciborzu ppłk Maciej Konior otworzyli wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Czas Apokalipsy. Stan Wojenny 1981-1983”.

- reklama -

– Wystawa ma przybliżyć mieszkańcom Raciborza bolesną cześć naszej historii, by przypominać, że w przeszłości nie mieliśmy przywileju życia w wolnym państwie. W ten sposób pragniemy uczcić wszystkich bohaterów walki z systemem totalitarnym, dzięki którym możemy cieszyć się wolną Polską. Pamięć o tych wydarzeniach zobowiązuje nas do dbania o nasze wspólne dobro – ojczyznę – podkreślił Michał Woś.

Wystawa „Czas apokalipsy. Stan wojenny 1981–1983″ opowiada o jednym z najbardziej tragicznych okresów z najnowszej historii Polski. Składają się na nią archiwalne ilustracje, przede wszystkim z archiwum IPN, które w układzie chronologicznym przedstawiają wybrane wydarzenia z lat 1981–1983. Ich zbiorowym bohaterem jest społeczeństwo polskie z początku lat osiemdziesiątych.

Uroczystość odbyła się przy kościele WNMP w Raciborzu w obecności przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, służb mundurowych, władz miasta, radnych, dyrektorów placówek oświatowych, kulturalnych, duchownych oraz przedstawicieli raciborskich stowarzyszeń. Wystawa będzie dostępna dla mieszkańców przy kościele farnym do 17 grudnia.

fot. Mateusz Szweda, mjr Tomasz Brzozowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here