Smog w Raciborzu a rekreacja na lodowisku

lodowisko
Lodowisko na raciborskim rynku. Fot. kamera raciborz24.pl

– Włodarze miasta dobrze wiedzą, że w Raciborzu najczęściej nie ma w okresie grzewczym warunków na zwykły spacer, a co dopiero do jazdy na łyżwach w gigantycznym smogu – podkreśla Bogusław Siwak.

W Raciborzu jest dziś, 13 grudnia, zła jakość powietrza. Czujnik stacji przy ul. Wojska Polskiego wskazywał rano stężenie pyłów PM10 80,9 µg/m3, a PM2,5 76,3 µg/m3. Swoimi obserwacjami w temacie smogu w mieście podzielił się Bogusław Siwak, działacz ekologiczny z Raciborza.

- reklama -

– Ogromny smog w Raciborzu i ożywianie rynku i miasta poprzez rekreację na lodowisku prezydenta Dariusza Polowego. UM Racibórz kosztem niszczenia klimatu, zakłócania spokoju mieszkańcom rynku tym lodowiskiem i mimo ich sprzeciwu oraz poprzez zachęcanie w takim smogu poprzez otwarte lodowisko do rekreacji ruchowej w gigantycznym smogu – podczas gdy włodarze miasta dobrze wiedzą, że w Raciborzu najczęściej nie ma w okresie grzewczym warunków na zwykły spacer, a co dopiero do jazdy na łyżwach w gigantycznym smogu – podkreśla Bogusław Siwak we wpisie na Facebooku.

O smogu pisali także autorzy kilku petycji do prezydenta i rady miasta, domagając się zwiększenia środków na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. – Nasze miasto nawet w okresie letnim poza sezonem grzewczym ma często wysoki stopień zanieczyszczenia szczególnie pyłami PM2,5 i często PM10. Dlatego równocześnie ponownie zwracamy się w tym punkcie o zwiększanie środków na likwidację smogu w Raciborzu, przywrócenie dotacji do dociepleń dla właścicieli domków jednorodzinnych zlikwidowanej w 2021 r. oraz zwiększenia pieniędzy na wymianę starych pieców grzewczych i pieców kaflowych zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Niestety Racibórz na tle np. Rybnika ma bardzo niski stopień pozyskiwania środków zewnętrznych na termomodernizację wraz z wymiana źródeł ciepła budynków wielorodzinnych z zasobów miasta. Rybnik w ostatnich paru latach pozyskał aż ok. 30 mln zł na modernizację substancji mieszkaniowej w tym mieście – pisali w ostatniej z nich.

Aktualną jakość powietrza w regionie, w tym stężenie pyłów PM1.0, PM2.5 i PM10, można sprawdzić na stronie powietrze.raciborz.com.pl. Samorząd jednak do tej pory nie zareagował na wniosek o zajęcie się administrowaniem czujników.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here