Raciborzanie walczą o pl. Długosza i ogród przy Ogrodowej. „Nie zgadzamy się na betonozę”

Plac Długosza w Raciborzu

– Nie zgadzamy się na betonozę ulicy Bema i miasta. Chcemy przywrócenia właśnie likwidowanych trawników, chcemy tam i na kilku innych ulicach ruchu jednokierunkowego, chcemy przesunięcia środków z lodowiska na budowę nowej kładki pieszo-rowerowej przez Odrę przy pomniku Matki Polki, która jest bardzo potrzebna – apelują podpisani pod petycją.

16 sierpnia w Urzędzie Miasta Racibórz została złożona petycja adresowana do rady miasta. W petycji, podobnie jak w tej sprzed 1,5 roku, mieszkańcy nie zgadzają się na sprzedaż i zabudowę placu Długosza. – W związku z tym, że prezydent Dariusz Polowy, nie słuchając mieszkańców proszących go od ponad dwóch lat, aby nie sprzedawać i nie zabudowywać placu Długosza i że dalej namawia on Eko-Okna i inne firmy na kupno i zabudowę tego placu, prosimy wszystkich radnych Rady Miasta Racibórz, aby cofnęli zgodę na sprzedaż tego placu. Chcemy zazielenienia placu Długosza – nawet parking można zazielenić – a nie jego sprzedaży i zabudowy – tłumaczą autorzy petycji.

- reklama -

Podpisani pod petycją proszą także ponownie radnych, aby miasto odkupiło ogród po przedszkolu przy ul. Ogrodowej pod nowy, naturalny park miejski. – Nie zgadzamy się absolutnie, aby budować lodowisko. Chcemy jak najszybciej przystosowania Piastora do jazdy na rolkach i deskorolkach z darmowym wstępem dla korzystających, a nie płacąc bilet na poziomie 10 zł za godzinę wstępu na lodowisko (taka cena jest w Ostrowie Wielkopolskim na lodowisku). Nie zgadzamy się na betonozę zielonych terenów pod to lodowisko ani na budowę ogromnego parkingu, jaki chce budować prezydent Dariusz Polowy przy tym lodowisku zaraz w sąsiedztwie parku zamkowego, który bardzo negatywnie wpłynie na ten park. Nie zgadzamy się na betonozę ulicy Bema i miasta. Chcemy przywrócenia właśnie likwidowanych trawników przy ulicy Bema, chcemy tam i na kilku innych ulicach ruchu jednokierunkowego, chcemy przesunięcia środków z lodowiska na budowę nowej kładki pieszo-rowerowej przez Odrę przy pomniku Matki Polki, która jest bardzo potrzebna – apelują podpisani.

Pod petycją podpisało się 748 osób.

Pełną treść petycji można przeczytać tutaj.

oprac. /kp/

- reklama -

14 KOMENTARZE

 1. Zostawić plac Długosza w spokoju wraz z ogrodem na Ogrodowej. Park jak najbardziej tak. Za niedługo padniemy tu wszyscy w tym betonie i gorącuZieleń na . Bema powinna być ochroniona przed betonem i betonowymi głowami. Lodowisko ? Przecież to jest nonsens aby je budować !

 2. Popieram, petycja jest dobrze opracowana. Raciborza nie mają prawo być wysłuchani i domagać się o swoje potrzeby. Tak dalej, popieram. m

 3. Popieram, Raciborzanie mają prawo do dobrej jakości życia. Walczcie, chociaż to smutne że to w innych miastach jest oczywistością Raciborz musi o to walczyć.

  • @ Ecolok nie jesteś żadnym ekologiem za to z niedorzecznymi pomyslami. Galerie sobie buduj na swoim podwórku . Trzeba być tumanem aby chceć kolejnych galerii czy sklepów w mieście i to na placu Długosza.

 4. Pan Polowy rozpierdzielił cały ogród przedszkola na Bielskiej i chce do tego samego doprowadzić z ogrodem na Ogrodowej i budowy tam co jest szczytem ignoranctwa. Zaorał zieleń na Bema a teraz to samo chce zrobić z placem Długosza i skwerem obok sądu.

 5. Zostawić plac Długosza, więcej wykonać pasy zieleni z posadzonymi drzewami, tak by samochody parkowały w koronach drzew. Kategorycznie nie likwidować już i tak skąpej zieleni na tym placu. Ogród na ul. Ogrodowej prócz zakupu nie wymaga wielu nakładów inwestycyjnych. Jest tam już naturalna zieleń, drzewa i krzewy. dajcie ludziom żyć i oddychać w tym w mieście. Park jak najbardziej tak. Zieleń na Bema powinna być chroniona przed betonem i betonowymi głowami, a nie niszczona. Lodowisko kompletnie niepotrzebne. I to za tak niebotyczne pieniądze?!

 6. Jakbym wiedział że jest taka petycja do podpisania to sam bym ja podpisał. Co to za głupi pomysł miasto betonowe robić, a te biedne drzewka w metalowych zardzewiachych puszkach na Długiej to wstyd dla prezydenta i radnych oraz miasta że to w ogóle postawili. Ciekaw jestem czy swój teren przy domu gdzie mieszka też ma w betonie oraz czy rośliny trzyma w metalowych konserwach?

 7. A czy ten pan nie wygrał wyborów na obietnicach że pl. długosza zostanie taki jaki jest?
  Miała być przebudowa z f. Unii Europejskiej.
  Sprzedarz dla deweloperów oznacza po prostu wywłaszczenie mieszkańców z placu na którym można cokolwiek w mieście zorganizować. I pod co? Pod następną galerię

  • Może pod JEDYNĄ prawdziwą galerię, której w Raciborzu nie ma? Młodzi ludzie jeżdżą na zakupy do Rybnika, bo w Raciborzu nie ma kompletnie niczego 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here