„Joga dla kręgosłupa” w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

joga biblioteka raciborz
„Joga dla kręgosłupa” w raciborskiej bibliotece

Na ostatnich zajęciach wszyscy uczestnicy wykonali samodzielnie stanie na głowie, łącznie z najstarszym w grupie uczestnikiem mającym 84 lata.

Dla najstarszej grupy uczestników projektu „Biblioteka bez barier” zorganizowano zajęcia „Joga dla kręgosłupa”. W okresie od czerwca do początku sierpnia tego roku w Raciborzu odbyło się w sumie 20 godzin profesjonalnych treningów dostosowanych specjalnie do profilu i możliwości uczestników. Regularne ćwiczenie jogi to praktyka, która pomaga utrzymać zdrowie, radość życia oraz może skutecznie usprawnić ciało i umysł.

- reklama -

Początkowo na zajęciach wprowadzono łagodne ćwiczenia relaksacyjno-ruchowe połączone z technikami oddechowymi. – Fizyczna i mentalna relaksacja są bowiem podstawowym warunkiem na poprawne wykonanie ćwiczeń jogi. Po kilku pierwszych treningach wprowadzono kolejne ćwiczenia wzmacniające i usprawniające ciało poprzez asany stojące, siedzące, skręcające i odwrócone, poprawiające funkcjonowanie kręgosłupa, układu oddechowego i krążenia. Dołączono też bardziej zaawansowane ćwiczenia mentalne – zwiększające dobre samopoczucie. Na ostatnich zajęciach wszyscy uczestnicy wykonali samodzielnie stanie na głowie, łącznie z najstarszym w grupie uczestnikiem w wieku 84 lat. Pokazuje to, jak dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie uczestników miały przeprowadzone zajęcia. Wielu z nich zadeklarowało dalsze praktykowanie jogi w domowym zaciszu oraz chęć uczestnictwa w innych zorganizowanych zajęciach – relacjonuje biblioteka.

Projekt „Biblioteka bez barier” współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

fot. MiPBP w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj