Piernikowe serca i zapustne kreple na wystawie w Muzeum w Raciborzu [ZDJĘCIA]

Piernikowe serca i zapustne kreple na wystawie w Muzeum w Raciborzu

Na wystawie można zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów używanych w kuchni i w zakładach cukierniczych z XIX i XX w. Współcześnie większość z nich wyszła z użycia.

W Muzeum w Raciborzu można oglądać wystawę „Piernikowe serca, zapustne kreple, weselne kołocze i inksze maszkety” ze zbiorów Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku i Muzeum w Raciborzu.

- reklama -

Wystawa jest prezentacją przedmiotów potrzebnych do wypieku tradycyjnych ciast i ciasteczek. Smakołyki, które powstawały przy użyciu tych narzędzi, gościły na stołach podczas różnych uroczystości rodzinnych i dorocznych. – Podczas zwiedzania wystawy dowiemy się, czym jest piernik i jak powstawał. Poznamy też tradycyjne wypieki towarzyszące świętom wielkanocnym – baby, baranki z ciasta, marcepanowe jajka i zajączki. Część wystawy poświęcona jest tematyce związanej z wypiekiem kołocza śląskiego. Przekonamy się, że kołocz to ciasto o wielowiekowej tradycji, który jest nieodzownym elementem obrzędowości weselnej – zachęca Julita Ćwikła z raciborskiego muzeum.

W innej części ekspozycji muzeum prezentuje formy i foremki do wypieku różnorodnych ciastek i ciasteczek. One również związane są obrzędowością rodzinną – znajdziemy je na weselnych i komunijnych stołach, bez nich nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia. Kołocz, ciastka i pierniki stanowią formę daru dla gości, krewnych i znajomych.

– Wystawa jest bardzo różnorodna, można na niej zobaczyć wiele ciekawych przedmiotów używanych w kuchni i w zakładach cukierniczych. Współcześnie większość z nich wyszła z użycia – zastąpiły je miksery, roboty kuchenne, plastikowe i silikonowe formy – mówi Julita Ćwikła, etnograf z muzeum.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z XIX i XX w. ze zbiorów Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku i Muzeum w Raciborzu. Wystawę wzbogacają stare książki kucharskie, a także fotografie z archiwum Muzeum w Raciborzu i archiwum dr Marceli Szymańskiej.

fot. Muzeum w Raciborzu
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj