Paszporty covidowe będą ważne krócej

koronawirus paszport
Fot. freepik.com

Od 1 lutego zarówno certyfikat po pełnym zaszczepieniu, jak i certyfikat po szczepieniu przypominającym, będzie ważny 9 miesięcy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu unijnych certyfikatów covidowych. Chodzi o skrócenie ich ważności – od 1 lutego zarówno dokument po pełnym zaszczepieniu, jak i po szczepieniu przypominającym, będzie ważny 9 miesięcy. Kiedy wprowadzano system certyfikatów, zapowiadano, że ich ważność to 12 miesięcy.

- reklama -

Wojciech Andrusiewicz, tłumacząc zmiany, nawiązał do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej. – Rozporządzenie KE mówi o ważności certyfikatów covidowych od 1 lutego w okresie 9 miesięcy. Czyli certyfikaty covidowe po pełnym wyszczepieniu będą ważne 9 miesięcy. Minister zdrowia podjął decyzję, aby w Polsce również certyfikaty po doszczepieniu, po dawce przypominającej, były również od 1 lutego ważne 9 miesięcy – powiedział.

Rzecznik MZ zaznaczył, że wszystkie wcześniejsze certyfikaty też będą ważne 9 miesięcy.

Komisja Europejska w wydanym dokumencie pisze o tym, że po zastrzyku przypominającym ważność certyfikatu covidowego zostanie przedłużona bez ustalonego limitu, ponieważ obecnie nie ma wystarczających informacji na temat czasu trwania ochrony przed COVID-19 po dawce wzmacniającej. Tymczasem polskie Ministerstwo Zdrowia już podjęło decyzję w sprawie dawki przypominającej – jej przyjęcie będzie przedłużało ważność dokumentu również o 9 miesięcy.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here