Omikron rozprzestrzenia się w Europie. Kraje wprowadzają obostrzenia

koronawirus wielka brytania
Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Fot. unsplash.com

W Wielkiej Brytanii padł rekord zakażeń – 106,1 tys. Za ten gwałtowny wzrost w ostatnich dniach odpowiada wariant Omikron.

Kraje europejskie przywracają obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. W części państw jest to już wariant dominujący. Hans Kluge, szef WHO na Europę, ostrzega przed znacznym wzrostem liczby zakażeń, który może doprowadzić systemy opieki zdrowotnej na krawędź załamania.

- reklama -

W Niemczech zarządzono ograniczenia od 28 grudnia. Prywatne spotkania zostaną ograniczone do 10 osób, kluby nocne zostaną zamknięte, a mecze piłki nożnej będą rozgrywać się bez widowni. Kanclerz Olaf Scholz podkreślił, że „koronawirus nie ma przerwy świątecznej”. Z kolei minister zdrowia Karl Lauterbach powiedział, że fala zakażeń wariantem Delta koronawirusa jest w kraju powoli opanowywana, ale trzeba założyć, że fali infekcji Omikronem nie da się już zapobiec. – Szczepienia przypominające są istotnym elementem w walce z wirusem – podkreślił. Jak dodał, po dawce wzmacniającej szczepionka jest w ponad 90% skuteczna w zapobieganiu ciężkiemu przebiegowi choroby. Ostrzegł także, że „święta Bożego Narodzenia nie powinny być iskrą, która rozpali ogień Omikronu”. – W tym celu konieczne jest ograniczenie kontaktów już w okresie świątecznym – podkreślił minister.

W Wielkiej Brytanii w ostatniej dobie padł rekord zakażeń – 106,1 tys. Za ten gwałtowny wzrost w ostatnich dniach odpowiada wariant Omikron, który w wielu częściach kraju jest już wariantem dominującym. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykluczył jakiekolwiek nowe obostrzenia w Anglii przed Bożym Narodzeniem, jednak Szkocja, Walia i Irlandia Północna ogłosiły ograniczenia dotyczące dystansu społecznego.

Holandia ogłosiła w poniedziałek ścisły lockdown. Zamknięte są sklepy i lokale usługowe, czynne pozostają jedynie supermarkety, apteki, drogerie oraz stacje benzynowe. Odwołano wszystkie imprezy.

Władze Danii zdecydowały o skróceniu okresu oczekiwania na trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 przez młodych dorosłych z 5,5 miesiąca do 4,5 miesiąca. – Odporność po szczepieniu spada po kilku miesiącach, a w środku zimy spodziewamy się większej liczby zakażeń koronawirusem z powodu wariantu Omikron. Nie chcemy dopuścić do przeciążenia służby zdrowia – podkreślił Soren Brostroem z Duńskiej Krajowej Rady ds. Zdrowia. Punkty szczepień mają być czynne także w święta.

Bary i restauracje w Luksemburgu będą otwarte do godz. 23:00. Zarówno ozdrowieńcy, jak i osoby zaszczepione przeciw COVID-19 bez dawki przypominającej będą musiały zrobić szybki test na koronawirusa, wchodząc do lokali gastronomicznych. – To dodatkowe zabezpieczenie w miejscach, gdzie nie nosi się masek. Trzeba zmniejszać liczbę kontaktów tam, gdzie do nich dochodzi – wyjaśnił premier Xavier Bettel. Zapewnił, że rząd pomoże finansowo ponoszącej straty branży gastronomicznej.

W Portugalii zostaną zamknięte bary i kluby nocne – od 26 grudnia. Ponadto od 9 stycznia praca zdalna będzie obowiązkowa, a spotkania na świeżym powietrzu będą ograniczone do 10 osób. W Finlandii z kolei przez trzy tygodnie od 28 grudnia restauracje będą zamykane o godz. 18:00, a liczba dostępnych miejsc zostanie ograniczona. Podróżni z krajów należących do strefy Schengen będą musieli okazać negatywny wynik testu na COVID-19.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here