Polska nadal wytwarza energię głównie z węgla

wegiel
Fot. unsplash.com

Emisja CO2 w Polsce, czyli gazu cieplarnianego odpowiedzialnego za zmiany klimatu i podnoszącego koszty wytwarzania przez system handlu emisjami EU ETS, sięgnęła 0,767 mg CO2/MWh.

W 2021 r. polski rząd i górnicze związki zawodowe podpisały umowę społeczną dotyczącą wygaszania sektora węgla kamiennego w Polsce do 2049 r. Komisja Europejska poinformowała, że po wstępnych rozmowach jest gotowa przyjąć wniosek notyfikacyjny o zgodę na pomoc publiczną dla tego sektora. Bez niej dalsze funkcjonowanie Polskiej Grupy Górniczej jest zagrożone. Jednak prawo unijne nie zezwala na pomoc w związku kontynuacją działalności kopalń.

- reklama -

Polska ciągle wytwarza energię głównie z węgla, przez co ponosi najwyższe koszty polityki klimatycznej w ramach systemu handlu emisjami CO2. W 2021 r. węgiel kamienny odpowiadał za ponad 80 TWh, a brunatny za 31,6 TWh wytwarzanej energii. Orientacyjna emisja CO2 w Polsce sięgnęła 0,767 mg CO2/MWh, a każdy z krajów będących przedmiotem analizy, czyli Czechy, Niemcy, Słowacja i Szwecja, miał mniejsze emisje CO2.

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj